Kalbi duran bebeği hayata döndüren uzman çavuş, o anları CNN TÜRK’e anlattı

Ellerinin arasında kalbi duran minicik bir bebek vardı. Soğukkanlı davrandı, gereken müdahaleyi yaptı. İkra bebek, kahraman jandarma sayesinde yeniden nefes aldı.

Kalbi duran bebeği hayata döndüren uzman çavuş, o anları CNN TÜRKe anlattı

Adıyaman’daki konteyner kentte yaşayan Dilan Tatbaş’ın 4 aylık bebeği İkra’nın kalbi bilinmeyen bir nedenle durmuştu. O esnada konteyner kentte olan jandarma ekiplerinden Uzman Çavuş Cuma Yaman harekete geçti. O anları CNN TÜRK yayınında anlatan Uzman Çavuş Cuma Yaman, “Sakin kalmak zorundaydım. Çünkü elimde olan bir bebekti. Büyük bir insan da olabilirdi. Yanlış bir şey hareket de yapabilirdim. Durumun farkındaydım ve üstesinden gelmek istedim. Hiçbir şekilde gecikmemek için İkra bebeği elime aldığımda öncelikli olarak kontrollerini yaptım. Nefes, nabız, kalp atışı var mı yok mu ona baktım ve herhangi birine rastlamadım. İlk yardım müdahalesinde bulundum. 112 acil sağlık ekipleri gelene kadar kalp masajına devam ettim” dedi.

Kalbi duran bebeği hayata döndüren uzman çavuş, o anları CNN TÜRKe anlattı

Nefes almaya başlayan İkra bebek, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi bebek yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. Uzman Çavuş Cuma Yaman, ilk yardımın önemini hatırlattı. “İkra bebeğin benimle karşılaşması çok büyük bir şanstı, bir mucize oldu. Ben de ilk yardım eğitimi aldığım için bu mücadeleyi verdim. Vatandaşlarımızın da kesinlikle ilkyardım hakkında bilgilenmesi lazım. Bir can, bir hayat kurtarmak büyük bir şereftir” diye konuştu.

PaYLaŞşşş