Japonya’daki tayfunda bilanço ağırlaşıyor!

Japonya’da 4 gündür hayatı olumsuz etkileyen Nanmadol Tayfunu etkisini kademeli olarak yitirirken, felaketin bilançosu netleşmeye başladı. Fukuoka, Miyazaki, Kagoshima, Kumamoto, Oita, Hiroşima ve Yamaguchi eyaletleri başta olmak üzere ülkenin geniş kesimlerine şiddetli yağışlar ve rüzgarlar getiren tayfun nedeniyle yaralananların sayısının 122’ye yükseldiği bildirildi. Şu ana kadar 2 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan tayfunun ardından 1 kişinin ise kayıp olarak kayıtlara geçtiği açıklandı.

350 BİN HANEDE ELEKTRİK KESİNTİSİ YAŞANDI

Tayfun ayrıca ulaşım ve iletişim hatları üzerindeki olumsuz etkisini bugün de sürdürdü. Kyushu, Shikoku ve Chugoku başta olmak üzere birçok bölgede cep telefonu şebekelerinde kesintiler yaşandığı kaydedilirken, bugün ülke genelinde 73 uçuşun iptal edildiği açıklandı. Ayrıca Kyushu Elektrik Dağıtım Şirketi, 350 binden fazla hanede geçici elektrik kesintisi yaşandığını duyurdu.

TOPLAM 2 BİN 642 UÇUŞ İPTAL EDİLDİ

Japonya Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı ise tayfun nedeniyle Hiroşima eyaletindeki Ota Nehri ve Kochi eyaletindeki Kumame ve Yanase Nehirleri’nde taşkın yaşandığını açıkladı. Nehir yataklarındaki tarım arazileri ve yollarda hasar meydana geldiği belirtilirken, toplam 9 farklı bölgede heyelan gözlendiği kaydedildi. Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) personeli birçok bölgede enkaz kaldırma ve arama-kurtarma çalışmalarına destek verirken, 16 Eylül’den bugüne kadar iptal edilen uçuş sayısının ise 2 bin 642 olduğu duyuruldu.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.