Jandarma Genel Komutanlığı ve EGM’den Kılıçdaroğlu’na suç duyurusu

Jandarma Genel Komutanlığı, uyuşturucuyla ilgili iddiaları nedeniyle CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Jandarma Genel Komutanlığının dilekçesi, Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosuna ulaştı. Dilekçede, Kılıçdaroğlu’nun 31 Ekim’de sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı videoda, kolluk kuvvetlerini hedef alan açıklamalarda bulunduğu belirtildi. Videoda, gerçeği yansıtmayan, asılsız ve soyut beyanlarla Jandarma Genel Komutanlığının suç ve suçluyla mücadelesinin baltalanmak istendiği ifade edildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Türk Ceza Kanunun 301. maddesinde yer alan “Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılamak” suçunu işlediği aktarılan Jandarma Genel Komutanlığının dilekçesinde, Kılıçdaroğlu hakkında bu suçtan dava açılması istendi.

EGM’DEN SUÇ DUYURUSU

EGM’nin Kılıçdaroğlu hakkındaki suç duyurusu dilekçesi, Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu’na ulaştı. Dilekçede, Kılıçdaroğlu’nun 31 Ekim’de sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, kolluk kuvvetleri hakkındaki iddialarının gerçeği yansıtmadığı, asılsız ve dayanaksız beyanlarla EGM’nin karalanmak istendiği ifade edildi. Kılıçdaroğlu’nun ‘hakaret’, ‘iftira’, ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ve ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’suçlarını işlediği savunuldu ve hakkında bu suçlardan dava açılması istendi.

Narkotik’ten Kılıçdaroğlu’na rakamlı yanıt:

NARKOTİK: HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığından yapılan önceki gün yapılan yazılı açıklamada, “Uyuşturucu mücadelesinde dünyanın parmak ısırdığı başarıları elde eden, sadece bu yıl 198 bin 94 uyuşturucu operasyonu yapan, 252 bin 590 şüpheliyi yakalayan, bunların 22 bin 136’sının tutuklanmasına vesile olan, tonlarca narkotik maddeyi çocuklarımıza ulaşmadan engelleyen, ülkemiz sokaklarını temizleyebilmek için ailelerinden, kendilerinden feragat eden ve tüm bunları verilen her türlü destek ve irade sayesinde yapabilen kolluk birimleri ve narkotik polisleri olarak, tarafımıza atılan dış destekli iftiraları asla kabul etmiyor, hakkımızı helal etmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından uyuşturucuyla mücadele verilerini paylaştı:

“Genel nüfusta madde kullanım yaygınlığı (15-64 YAŞ)
2020 yılında Dünyada; 284 milyon (Yüzde 5,6) (WDR, 2022)
2020 yılında Avrupa’da; 83,4 milyon (Yüzde 29) (EDR, 2022)

2018 yılında Türkiye’de; 1,6 milyon (Yüzde 3,1) (TUR, 2019)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na çok sert ‘uyuşturucu’ tepkisi

Madde bağlantılı ölümler (Milyonda)
Dünyada; 2017 yılında milyonda 35 (WDR, 2019)
Avrupa’da; 2020 yılında milyonda 16,7 (EDR, 2022)
Türkiye’de 2021 yılında milyonda 4,7 (TUR, 2022)

Avrupa Türkiye uyuşturucu yakalamaları
Kokain: Türkiye’de 2 ton, Avrupa’da: 213 ton
Metamfetamin: Türkiye’de 4.1 ton, Avrupa’da 2.2 ton
Eroin: Türkiye’de 13.4 ton, Avrupa’da 5.1 ton
Ecstasy: Türkiye’de 11.1 milyon (Tablet), Avrupa’da 4.7 milyon (Tablet)
Kök Kenevir: Türkiye’de 115 milyon (Kök), Avrupa’da 2.8 milyon (Kök).

AK Parti’den Kılıçdaroğlu’nun ‘uyuşturucu’ iddiasına sert tepki: Özür dilemeli
Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’nun ‘uyuşturucu’ iddiasına tepki

PaYLaŞşşş