İzmir Narlıdere Folkart Sitesi neden yandı, yangının nedeni ne? Folkart Narlıdere Sitesi sahibi kim?

İzmir Narlıdere Folkart Sitesi neden yandı, yangının nedeni ne? Folkart Narlıdere Sitesi sahibi kim?

İzmir Narlıdere Folkart Sitesi yangını son gelişmeler yakından takip ediliyor. Yangın, saat 22.30 sıralarında Yenikale Mahallesi İsmail Cem Sokak’ta bulunan lüks bir sitede çıktı. Henüz sebebi bilinmeyen yangında, alevler kısa sürede büyüyerek, lüks binayı tamamen sardı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekibi sevk edildi. İtfaiye ekipleri, alevlerin gökyüzünü aydınlattığı yangına müdahale etti. Ekiplerin yoğun çabası sonucu 8 saat sonra, saat 06.00 sıralarında diğer bloklara da sıçramadan kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları sürerken, havanın aydınlanmasıyla birlikte yangının büyüklüğü de ortaya çıktı. Alevlere teslim olan 3’üncü bloktaki daireler kullanılamaz hale gelirken, büyük çapta hasar oluştu.

Yangında 6 kişi dumandan etkilenirken, 1 kişi ise ayağından yaralandı. Bu kişiler, hastanelere kaldırılarak tedaviye alındı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, dumandan etkilenen ve yaralanan 7 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti. 

İzmir Narlıdere Folkart Sitesi neden yandı, yangının nedeni ne Folkart Narlıdere Sitesi sahibi kimİZMİR NARLIDERE FOLKART SİTESİ NEDEN YANDI?

İlk belirlemelere göre elektrik kontağından çıktığı tespit edilen yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.  Yangının hızla büyümesinin sebebi olarak da ahşap dış kaplaması bulunmasına bağlanıyor. Folkart sitesinde doğalgaz kullanılmadığı jeotermal sistemle ısınmasını sağlandığı öğrenildi. Zaman zaman patlama seslerinin geldiği sitede ocak için kullanılan tüplerin patladığı bilgisi iletildi.

İzmir Narlıdere Folkart Sitesi neden yandı, yangının nedeni ne Folkart Narlıdere Sitesi sahibi kimCNN Türk’e açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, şöyle konuştu:

“Geçmiş olsun öncelikle İzmir’imize. Bir bloğun ciddi şekilde yandığı bir yangından bahsediyoruz. 40 dairelik bir blok. Saat 21.50 civarında çıktı yangın. Elektrik kontağı diye tahmin ediliyor. Can kaybı olmadığına dair bilgimiz söz konusu. Panik kaynaklı dairelerden atlayıp yaralanan vatandaşlarımız var. Yangın kaynaklı bir yaralı yok. Büyük ölçüde söndürüldü diyebilir. Ciddi anlamda bir seferberlik söz konusu. Bloğun bir tarafı tamamen sönmüş durumda. 3 farklı blok var burada. Diğer bloklara sıçrama söz konusu değil. İtfaiye araçları, UMKE’nin, AFAD’ın araçları burada. Yangını söndürmek için canla başla çaba sarf ediyorlar.”

İzmir Narlıdere Folkart Sitesi neden yandı, yangının nedeni ne Folkart Narlıdere Sitesi sahibi kimİzmir Valisi Yavuz Selim Köşger yangına ilişkin açıklaması;

“Yangın devam ediyor. Olay yerindeyim. İzmir itfaiyesi bütün ekipleriyle söndürmeyi çalışıyor. Orman itfaiyeyi de sevk ettik. 25 araç geliyor oradan. 1 blok tamamen yanmak üzere. Diğer bloklara sirayet etmeden söndüreceğiz. Site yöneticisi, yangın başladıktan sonra tüm sakinleri tahliye etmiş. Can kaybı olmadığına dair elimizde bilgi var. Şuan itibariyle neden çıktığına dair net bir bilgi yok. Parlama ve ardından patlamadan söz ediliyor. İlerleyen zamanlarda netleşecektir. Bina çelik konstrüksiyon ve ahşap olduğu için yangın çabuk yayılmış. Sert rüzgar da var, bu nedenle söndürmekte zorluk çekiliyor.”

Trafonun patladığına dair iddiayı değerlendiren Köşger “Bilinmiyor. Daha sonra tetkik edilecek. Bölgede doğalgaz da yok. Bu sebeple doğalgaz kaynaklı da olamaz. Onun dışında başka bir sebeple çıkmış. Hastanelere intikal eden bir yaralı da yok. Can kaybı olmadan atlatacağız” dedi.

İzmir Narlıdere Folkart Sitesi neden yandı, yangının nedeni ne Folkart Narlıdere Sitesi sahibi kimFOLKART NARLIDERE SİTESİ HAKKINDA BİLGİ

Yangının çıktığı Folkart, İzmir’in Narlıdere ilçesinde bulunmaktadır. İnşaatı 2007’de başlayıp 2009’da tamamlanan site kısa sürede İzmir’in gözde siteleri arasında yerini aldı. Folkart Narlıdere, aynı zamanda yüksek teknolojili kent peyzajı ve mimarlık alanında iki ödülü bulunan bir binaydı. Her iki ödül de 2020 tarihli. Pazarlaması da ‘akıllı bina’ olarak yapıldı. Sitenin mimari tasarımı Emre Arolat’a, peyzaj tasarımı ise DS Mimarlık’a, peyzaj uygulaması Karaoğlu Peyzaj’a ait. 

İzmir Narlıdere Folkart Sitesi neden yandı, yangının nedeni ne Folkart Narlıdere Sitesi sahibi kimFolkart Narlıdere Sitesi denizi gören manzarası, yangına dayanıklı olarak üretildiği belirtilen ahşap detaylı geniş balkon ve teraslarıyla, Site içerindeki havuzuyla birlikte İzmir’in dikkat çeken sitelerinden biriydi. Sitede bulunan lüks daireler 18 milyon lira ile 30 milyon lira arasında satılıyor.

İzmir Narlıdere Folkart Sitesi neden yandı, yangının nedeni ne Folkart Narlıdere Sitesi sahibi kimİBRAHİM TATLISES’İN DE EVİ VARDI

Sitede evi bulunan İbrahim Tatlıses sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Folkart’ta oturan bütün komşularıma geçmiş olsun iki gün önce geliyordum İzmir’e uçaklarda yer yok diye gelemedim.. Herkese geçmiş olsun. İnşallah can kaybı olmaz. Gelen mala gelsin” dedi.

İzmir Narlıdere Folkart Sitesi neden yandı, yangının nedeni ne Folkart Narlıdere Sitesi sahibi kimFOLKART NARLIDERE SİTESİ SAHİBİ KİM?

Folkart Yapı, Saya Grup tarafından kuruldu. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı, Sancak Ailesi’nden Mesut Sancak’tır.

İzmir Narlıdere Folkart Sitesi neden yandı, yangının nedeni ne Folkart Narlıdere Sitesi sahibi kim

İzmir Narlıdere Folkart Sitesi neden yandı, yangının nedeni ne Folkart Narlıdere Sitesi sahibi kim
İzmir Narlıdere Folkart Sitesi neden yandı, yangının nedeni ne Folkart Narlıdere Sitesi sahibi kim

İzmir Narlıdere Folkart Sitesi neden yandı, yangının nedeni ne Folkart Narlıdere Sitesi sahibi kim

PaYLaŞşşş