İtalya’da, Cumhurbaşkanı Mattarella, Başbakan Draghi’nin istifasını reddetti

Alınan son dakika bilgisine göre, İtalya Başbakanı Mario Draghi, Cumhurbaşkanına istifasını sunacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Mattarella, Draghi’nin istifasını reddetti. İtalya’da ekonomil yardım paketi nedeniyle başlayan kriz nedeniyle Cumhurbaşkanı Mattarella’ya istifasını sunan Başbakan Draghi’nin istifası reddedildi. 

AA’da yer alan habere göre, İtalya Başbakanı Mario Draghi, koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi’nin hükümetten desteğini çekmesi üzerine istifa edeceğini bildirdi.

İtalya Başbakan Mario Draghi, koalisyon hükümetinin ortaklarından 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S), hükümetin hazırladığı ekonomik yardım paketi için parlamentoda yapılacak olan oylamayı boykot etmesinin ardından ilerleyen saatler istifasını Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya sunacağını duyurdu.

İtalya’da siyasi kriz patlak verdi. Başbakan Mario Draghi liderliğindeki koalisyon hükümetinin ortaklarından 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S), hükümetin hazırladığı ekonomik yardım paketi için parlamentoda yapılacak olan oylamayı boykot etti. Boykot’un ardından Draghi, ilerleyen saatler istifasını Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya sunacağını duyurdu. Draghi kabineye verdiği demeçte, “Bu akşam cumhurbaşkanına istifamı sunacağım. Bu hükümeti destekleyen ulusal birlik koalisyonu artık yok” dedi.

BOYKOT EDİLEN YARDIM PAKETİ SENATO’DAN ONAY ALDI

Hükümetin, Ukrayna-Rusya Savaşı artan enerji fiyatlarıyla mücadele için hazırladığı yaklaşık 23 milyar euro değerindeki ekonomik yardım paketi parlamentonun üst kanadı Senato’da oylandı. Koalisyon hükümetinin ortaklarından M5S, söz konusu yardın paketinin yeterli olmadığını öne sürerek oylamayı boykot etti. Yardım paketi oylamasına 211 senatör katılırken, 39 “Hayır” oyuna karşılık 172 “Evet” oyuyla yardım paketi Senato tarafından onaylandı.

ERKEN SEÇİME GİDİLEBİLİR

Analistler, yardım paketine yönelik muhalefetin ideolojik değil, parti içi anlaşmazlıkların bir sonucu olduğunu savundu. İtalya’da Haziran 2023te yapılması planlanan genel seçimlerin Draghi’nin istifası sonrası erkene çekilebileceği ifade edildi.

Şubat 2021den bu yana görevde olan Draghi, M5S’nin desteği olmadan da İtalya parlamentosunda çoğunluğu elinde tutuyor.

İTALYA’DA CUMHURBAŞKANI MATTARELLA, BAŞBAKAN DRAGHİ’NİN İSTİFASINI KABUL ETMEDİ

İtalya’da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Başbakan Mario Draghi’nin istifasını kabul etmedi.

Draghi hükümetinin ortaklarından 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S), bugün parlamentonun üst kanadı Senato’daki bir oylamada hükümetin sunduğu ekonomik yardım paketine destek vermemesiyle başlayan, Başbakan Draghi’nin istifasıyla derinleşen hükümet krizine Cumhurbaşkanı Mattarella müdahale etti.

M5S’nin destek vermediği bir hükümete liderlik etmeyeceğini daha önce açıklayan Draghi, bugün Senato’daki sonucun ardından bakanlar kurulunda istifa edeceğini açıklayıp, istifasını vermek üzere Cumhurbaşkanı Mattarella’ya gitti.

Mattarella’nın Draghi’yi kabulüne ilişkin Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanı, Başbakanın istifasını kabul etmedi ve kendisini durum değerlendirmesini yapmak üzere parlamentoya gitmeye davet etti.” ifadesi kullanıldı.

İtalyan basınında çıkan haberlere göre, Başbakan Draghi, çarşamba günü parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi ve üst kanat Senato’ya kriz hakkında hitap edecek ve hükümeti için güvenoyu arayacak.

Draghi’nin istifasına yol açan bugünkü oylamada, hükümetin Ukrayna’daki savaş nedeniyle ailelerin ve işletmelerin artan enerji fiyatlarıyla mücadelesine destek için hazırladığı yaklaşık 23 milyar avro değerindeki ekonomik yardım paketi, koalisyon partilerinden M5S olmadan da kabul edilmişti.

Basında yer alan haberlerde de mevcut parlamento aritmetiğinde M5S’nin desteği olmadan da Draghi hükümetinin parlamentonun iki kanadında da güvenoyu alabilecek çoğunluğu olduğu belirtiliyor.

Öte yandan, hükümet krizi sebebiyle Draghi’nin liderlik ettiği koalisyonu oluşturan diğer siyasi partilerden M5S’e tepki gösterildi.

Koalisyon ortaklarından Lig Partisi’nden yapılan açıklamada, Draghi ve İtalya’nın M5S’nin “Hayır”larının kurbanı olduğu ifade edildi.

Forza Italia Ulusal Koordinatörü Antonio Tajani de M5S’nin “kabul edilemez bir kibir ve şantajla” sorumsuzca kriz çıkardığını savundu.

Demokratik Parti de yaptığı açıklamada, çarşamba günü Draghi yi destekleyecek yeni bir çoğunluk oluşabileceğini ve bunun için çalışılması gerektiğini belirtti.

Ülkedeki son kamuoyu yoklamalarında birinci parti konumunda çıkan aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi’nin (FdI) lideri Giorgia Meloni ise “Derhal seçim” pankartı açtığı fotoğrafı paylaşarak, erken seçim çağrısını yineledi.

Mario Draghi liderliğindeki geniş katılımlı koalisyon hükümeti, Kovid-19 salgınının yol açtığı sağlık ve ekonomik kriz koşullarında ulusal birlik hükümeti olarak 13 Şubat 2021’de göreve gelmişti. Draghi hükümetine İtalyan parlamentosunda temsil edilen 10 siyasi parti destek veriyordu. (AA-İHA)

Kaynak: AA

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.