İŞKUR 81 ilde personel ilanı verdi! 2022 yılı içinde 120 bin kişi işe alınacak, KPSS şartı aranmıyor!

İŞKUR, iş veren ve iş arayan arasında köprü vazifesi görmeye devam ediyor. Ekim ayı İŞKUR iş ilanları listesi yayınlandı. 81 ilde 120 bin personel istihdam edilecek. İŞKUR iş ilanlarına başvuru nasıl yapılır? En çok hangi sektörde işçi alımı yapılacak? İş başvurusu şartları nelerdir?

İŞKUR tarafından Ekim ayı iş ilanları listesi yayınlandı. 2022 yılı içerisinde bir milyon 61 bin 353 kişi İŞKUR aracılığı ile istihdam edildi. İŞKUR iş ilanı kayıtlarına göre 115 bin 516 açık ilan bulunuyor. Ülkemizin 81 ilini kapsayan iş ilanları için başvuru şartları azami sınırda tutuluyor. İş arayan vatandaşların en çok merak ettiği sorular arasında ‘’Başvuru şartları nelerdir?’’ yer almaktadır.

İŞKUR ilanları için başvuru şartları arasında KPSS puanı zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca, ilanın içeriğine göre değişmekle birlikte eğitim şartı da aranmamaktadır. Özellikle beden işçisi arayan işverenler için ilkokul mezunu olunması dahi yeterli kabul edilmektedir. İŞKUR iş arayan tüm vatandaşların genel durumlarına uygun iş başvuruları yapabilmesi için yönlendirici konumundadır. 

İŞKUR iş başvurusu nasıl yapılır?

İŞKUR üzerinden iş başvurusu yapmadan önce sisteme kayıtlı üye olmanız gerekmektedir. Aynı şekilde iş verenler de sisteme üye olmalıdır. İŞKUR üyeliği resmi internet sitesi üzerinden veya İŞKUR İl Müdürlükleri aracılığı ile gerçekleştirilebilir. İŞKUR sistemine üye olan her vatandaşa bir danışman atanmaktadır. Danışmanın yönlendirmesi ile iş başvurularında bulunabilirsiniz. Aynı şekilde https://www.iskur.gov.tr/ adresi üzerinden açık iş ilanlarını inceleyebilirsiniz.

18 ile 46 yaş arasındaki tüm vatandaşlara uygun iş imkanı bulunmaktadır. En çok iş ilanının verildiği alan beden işçilerini kapsamaktadır. Ekim ayında  argon kaynakçısı iş ilanı sayısı 493 olarak belirlendi. Aşçı, aşçı yamağı, asansör bakım ve onarım işçisi, ayakkabı imalatçısı, bahçıvan, bakım onarım mühendisi, çamaşırcı, çaycı vb. gibi alanlarda iş ilanları bulunmaktadır. İŞKUR aynı zamanda İşbaşı Eğitim Programları ile kadınların iş hayatına katılımını desteklemektedir. Kadın personel istihdamının artması için iş verenlere teşvik ödemeleri yapılmaktadır. 
 

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir