‘İnsanlar domino taşı gibi düştü!’ Itaewon felaketi

29 Ekim 2022 Cumartesi, Güney Kore tarihinin en kara günlerinden biri olarak kayıtlara geçti. Başkent Seul’un eğlence merkezi Itaewon’da yaklaşık 100 bin insan, Cadılar Bayramı’nı kutlamak için bir araya geldi. Covid-19 salgını nedeniyle iki yıl iptal edilen kutlamalar, ilk kez yeniden düzenleniyordu.

Kostümlerini giymiş kalabalık Seul gece hayatının popüler bölgesi Itaevon’da eğlenirken, her şey normal görünüyordu. Ancak kısa sürede dar sokaklarda yüzlerce insan sıkıştı.

İzdiham öncesinde sosyal medyada paylaşım yapan bazı festival katılımcıları, Itaevon bölgesinin ‘güvensiz hissettirecek kadar kalabalık olduğunu’ yazıyordu.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, dar sokaklarda sıkışan çok sayıda kişinin hareket edemediği ve birbirini ezdiği görüldü. Bir diğer videoda ise ilkyardım görevlilerinin üst üste yığılmış bedenlerin arasından insanları çekip kurtarmaya çalıştığı yer aldı.

Görgü tanıkları, polisin kalabalığı kontrol etmekte zorlandığını, izdihamdan kurtulanlarsa insan bedenlerinin oluşturduğu basınç nedeniyle nefes almakta zorlandıklarını anlattı.

30 yaşındaki görgü tanığı Jeon Ga-eul, Fransız haber ajansı AFP’ye yaşananları aktardı:

Alıntı Metni

Jessi Jassicah, Cumartesi akşamı izdihamın meydana geldiği yerde köşedeki bir pubdaydı. Daha yeni içeceğini söylemişti ki, bir çığlık duydu ve arkasına dönüp baktı. Jessi, “İnsanlar çoktan yere kapaklanmıştı. İnsanlar domino taşları gibi düştü, yüzüstü kapaklanıyorlardı” deyip ekliyor:

Alıntı Metni

Pubdan ayrılmayı başardığında ise hemen bir sonraki sokağa yürüdü. Orada turistler hala dans edip eğleniyorlar, hala fotoğraf çekiyorlardı. Jessi Cassicah, “Şoka uğradım, çünkü birçok insan haberleri görmemişti. Neler olduğuna dair hiçbir fikirleri yoktu” diyor.

Seul’de serbest gazeteci olarak çalışan Raphael Rashid, BBC’ye “On binlerce insan vardı, daha önce görmediğim kadar. Kaldırımda eziliyorduk” dedi.

BBC’ye konuşan bir sağlık çalışanı ise, çoğu kurbanın yüzünün soluk olduğunu söyledi: “Nabızlarını veya nefeslerini yakalayamıyordum. Çoğunun burnu kanamıştı.”

Çürümüş cesedi bir yıl sonra evinde bulundu

Bir yakınının hayatını kaybettiğini öğrenen acılı bir Kore sakini.

CAN KAYBI ARTIYOR

İzdihamda can kaybı 153’e çıktı, hastanede tedavi gören 82 yaralıdan 19’unun durumu ağır. Hayatını kaybedenlerin çoğu 20’li yaşlarındaki gençler ve çoğunluğu kadın.

Yetkililer olayın ardından 2 bin 900 kayıp başvurusu yapıldığını açıkladı. Kayıp yakınları, dün gece sokaklarda yakınlarının cesetlerini aradı. İlerleyen saatlerde yetkililer cesetleri yakınlardaki bir spor salonuna götürerek, ailelerden teşhis için oraya gitmelerini talep etti.

20 KURBAN YABANCI

Kurbanlardan 20’si diğer ülkelerin vatandaşları. Yaşamını yitiren bir Taylandlının, Seul’deki Tayland Büyükelçiliği’nde çalıştığı açıklandı.

Tayland’ın yanı sıra ABD, Avustralya, Çin, Norveç, Rusya, Vietnam, Kazakistan, Sri Lanka, İran ve Özbekistan gibi ülkelerden insanlar izdihamda can verdi.

Çin haber ajansı Xinhua, en az dört Çin vatandaşının yaşamını yitirdiğini bildiriyor.

Türkiye’nin Seul Büyükelçiliği, yaşamını yitiren veya yaralananlar arasında Türk vatandaşı bulunmadığını duyurdu.

‘SEUL’ÜN KALBİ’ DEDİ

İzdihamın duyulmasıyla Güney Kore hükümeti olağanüstü toplandı. Bu sabah Itaevon’a gidip olay yerini de gezen Güney Kore lideri Yoon Suk-yeol, ulusal yas ilan etti.

“Olmaması gereken bir trajedi ve felaket, dün akşam Seul’ün kalbinde meydana geldi” diyen Yoon olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ve bir daha böyle bir felaketin meydana gelmemesi için tüm önlemlerin alınacağını söyledi.

İzdihama tam olarak neyin yol açtığı henüz bulunamadı.

Cadılar Bayramı felaketi, 2014’te Sevol feribotunun batmasından bu yana Güney Kore’de gerçekleşen en ölümcül olay oldu. Sevol feribotunda 300’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

DÜNYADAN BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

Türkiye, ABD, Almanya, Çin gibi ülkeler Güney Kore’ye baş sağlığı diledi.

Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, “Yaşamını yitirenlerin yakınları ile dost Kore Cumhuriyeti halkı ve Hükümetine içten taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz” denildi.

ABD Başkanı Joe Biden, Çin lideri Xi Jinping, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau gibi liderler de Seul yönetimine taziyelerini iletti.

ITAEWON’DA NORMAL BİR PAZAR GÜNÜ DEĞİL

Pazar sabahı gün ağardığında, Güney Kore’nin başkenti Seul için de büyük trajedinin üstündeki örtü tamamen aralanmış oldu. BBC muhabiri Sunyoung Jeong, “Itaewon’da normal bir Pazar günü değil” diyor:

Alıntı Metni
Stadyumda izdiham!
Kilisede felaket
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir