İngiltere’de bir müzayedede ortaya çıktı ve 1.5 milyon dolarlık bir fiyata satıldı.

Amerikalı ressam William Merritt Chase’in 1913’te kaybolan bir tablosu, yaklaşık 100 yıl sonra İngiltere’de bir müzayedede ortaya çıktı. “The Bayberry Bush” adlı tablo, 2014 yılında Sotheby’s müzayede evinde satışa sunuldu ve 1.4 milyon sterlin (yaklaşık 1.85 milyon dolar) fiyatla satıldı. Tablo, kaybolmadan önce son olarak 1913’te New York’ta sergilendiği kaydedilmişti. Tablonun 100 yıl boyunca nerede olduğu ve kimin elinde bulunduğu hala bilinmemektedir.

Benzer şekilde, tarihi eserlerin yıllar veya hatta yüzyıllar boyunca kaybolduktan sonra yeniden ortaya çıkması oldukça sık görülen bir durumdur. Bu eserler genellikle müzayede evlerinde veya özel koleksiyonlarda bulunurlar. Bunun nedeni, özellikle tarihi eserlerin çok değerli olması ve çalınması veya kaybolması durumunda dünya çapında bir arayış başlamasıdır.

Örneğin, 2006 yılında, ünlü İspanyol ressam Francisco Goya’nın bir tablosu, yaklaşık 40 yıl sonra bir çatı arasında bulundu. Tablo, 1960’larda İtalya’da bir koleksiyoncu tarafından satın alınmış ve sonrasında kaybolmuştu. Tablo daha sonra, sahibi öldükten sonra evini temizleyen çalışanlar tarafından bir çatı arasında bulundu. Tablo, 2013 yılında Londra’da düzenlenen bir müzayedede 3.1 milyon sterlin (yaklaşık 4.5 milyon dolar) fiyatla satıldı.

Bu örnekler, kaybolan eserlerin yıllar sonra nasıl bulunabileceğini ve önemli tarihi ve kültürel mirasımızın nasıl korunabileceğini göstermektedir.

PaYLaŞşşş