İncil’in gizli kısmı UV ile keşfedildi

Yüzyıllar ötesine uzanan bir dini sır yeni aydınlatıldı. Bilim insanları, Vatikan Kütüphanesi’nde bulunan
el yazması bir İncil’de 1500 yıl önce silinen bir bölümdeki gizli metinleri, ultraviyole ışınlarıyla (UV) gün yüzüne çıkardı.

Geçmişte parşömen kağıdı kıtlığı vardı. Bu nedenle genellikle parşömenler, üstündeki el yazmaları silinip tekrar kullanılıyordu. Söz konusu İncil’deki eski Süryanice yazılı bölümün de Filistin’deki bir kâtip tarafından silindiği tespit edildi.

EN ESKİ ÇEVİRİLERDEN

İngiliz medyası, keşfedilen kayıp bölümün, İncil’in “en eski çevirilerinden biri” olduğunu aktardı. Söz konusu keşfe imza atan, Avusturya Bilimler Akademisi’nden Dr. Grigory Kessel ve ekibi, kitapta üst üste üç kez yazılmış metin katmanlarının altındaki gizli bölümü, ultraviyole fotoğrafçılık teknikleri kullanarak buldu. İlk kez 1750 yıl önce, Milattan Sonra 3. Yüzyıl’da çevrildiği bilinen metin, 6. Yüzyıl’da bu parşömen üzerine kopyalanmış.

BİRÇOK GİZLİ METİN BULUNABİLİR

Araştırmaya göre, Vatikan Kütüphanesi’ndeki İncil’de yeni keşfedilen bölüm, Yeni Ahit’in klasik Süryanice versiyonundan, Matta İncili’nin 11’den 12’ye kadar olan bölümlerini içeriyor. Araştırma yayınında sadece bir bölümün yeni çevirisi yer alırken, metinde bulunan diğer kısımlara yer verilmedi. Uzmanlar ultraviyole ışınları kullanılmasıyla birçok gizli metnin ortaya çıkarılabileceğini belirtiyor.

Otomobil takibe alındı, ortaya çıktı: Piton derisine işlenmiş eser
Volkan patladı kül yağdı
Çin’de korkulan oldu! Dünyada yeni alarm: H3N8
PaYLaŞşşş