İnan Kıraç kimdir, kaç yaşında? İnan Kıraç kızı İpek Kıraç’ı evlatlıktan reddetti

İnan Kıraç kimdir, kaç yaşında? İnan Kıraç kızı İpek Kıraç'ı evlatlıktan reddetti

İnan Kıraç, 4 Şubat 1937 tarihinde Eskişehir’de dünyaya gelmiştir. Kendisi, Türk iş dünyasının önde gelen isimlerinden biri olup sanayici kimliğiyle tanınmıştır. Koç Holding çatısı altında birçok yüksek pozisyonlu işlerde görev almıştır.

Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonrasında, Londra City College of Business’ta eğitim almıştı. Kemer Barajı inşaatında bir dönem çevirmenlik yaparak çalışma hayatına atıldı.

 1961 yılında büyük abisinin aracılığı ile Koç Holding bünyesinde faaliyet gösteren Ormak AŞ şirketinde işe başlamıştır. 1966 yılında ise Otoyol AŞ’de Genel Müdürlük görevine getirilmiştir. Sonraki yıllarda, holding bünyesindeki otomotiv sektöründeki şirketlerde üst düzey yönetici olarak görev yapmıştır.

1981’de eğitime katkı sağlamak amacıyla Galatasaray Eğitim Vakfı’nı kurmuştur. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın kuruluşunda yer almıştır.

Vehbi Koç’un kızı olan Suna Kıraç ile evli olup, İpek Kıraç isimli bir kızları bulunmaktadır. Sağlık problemleri nedeniyle 2021 yılında Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’ndaki ortaklıktan ayrılmıştır.

KIZI İPEK KIRAÇ’I EVLATLIKTAN REDDETİ

İş insanı İnan Kıraç tüm varlığına el koymak istediği gerekçesi ile kızı İpek Kıraç’ı evlatlıktan reddettiğini duyurdu.

İş adamı İnan Kıraç, Vehbi Koç’un kızı Suna Koç (Kıraç) ile evliliğinden olan kızı, İpek Kıraç’ı evlatlıktan reddettiğini açıkladı. Türkiye’nin önde gelen iş adamlarından Kıraç’ın, evlatlıktan ret gerekçesi tüm varlığına el koymak istediği olarak gösterildi.

İnan Kıraç, 2020 yılında yaşamını yitiren eşi, Suna Kıraç’ın mirası nedeniyle kızı İpek Kıraç’a bu yılın başında dava açmıştı. İnan Kıraç, Suna Kıraç’ın vasiyetnamesiyle kızı İpek Kıraç’a intikal eden Temel Ticaret ve Yatırım AŞ’nin yüzde 20.13 hissesine tedbir konulmasını istemiş ve tamamı İpek Kıraç’ın mülkiyetine geçen hisse senetlerinin Medeni Kanun uyarınca yüzde 25’inin kendi adına tescil edilmesini talep etmişti.

İpek Kıraç babası İnan Kıraç’a karşı dava açtı. İnan Kıraç’ın mal kaçıran ve halen kaçırmakta bir konumda olduğunu iddia etti. Babasının mal varlıklarına el konulmasını talep etti.

PaYLaŞşşş