İlk işlerimizden biri Suriye ile görüşmek

Mehtap Gökdemir / Kilis – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün Suriye sınırına 10 kilometre mesafedeki Kilis’teydi. Partisine üye katılım törenine katılan, ticaret odası ve esnaf ziyareti yapan CHP lideri, kentteki sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve kanaat önderleri ile de bir araya geldi. Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

KAVGAYLA ÇÖZÜLMEZ: Kilis’i bölgenin önemli bir markası haline getirmek gerekiyor. Güçlü bir Kilis aynı zamanda güçlü bir dış politikadır, güçlü bir ticaret, güçlü bir sanayidir. Burada sığınmacılar var. Resmi rakamlara göre yüzde 38 civarında. Gerçek rakam bunun çok üstünde. Türkiye genelinde resmi rakamlara göre 3 milyon 600 bin sığınmacı var. Ama bu rakamın 4.5 milyon civarı olduğunu biliyoruz. Allah nasip eder Millet İttifakı olarak iktidar olduğumuzda ilk yapacağımız işlerden biri, Suriye’nin meşru yönetimi ile görüşmektir. Karşılıklı büyükelçilikleri açmaktır. Çünkü bir sorunu çözecekseniz, sorunu muhatabı olan kişi ile konuşmanız lazım.

PROTOKOL YAPILACAK: Buradan Suriye’ye gidecek olan sığınmacıların evlerini, okullarını, yollarını, kreşlerini yapmanız lazım. Bunları AB fonlarıyla bizim müteahhitlerimiz yapacak. Can ve mal güvenliklerinin sağlanması lazım. Bunun için de meşru hükümetle oturulacak, protokol yapılacak. BM gerekse devreye konacak. Bizim Gaziantepli Kilisli çok sayıda iş insanın orada fabrikası vardı. O fabrikaların yeniden açılmasını üretim yapmalarını isteyeceğiz. .

BİZE KATILIN: Bu ülkeye adaleti getireceğiz. Adaleti sağlamak istiyorsanız CHP’ye katılacaksınız. Evlatlarımız uyuşturucuya kurban gitmesin’ diyorsanız CHP’ye katılacaksınız. Allah nasip eder iktidar olduğumuzda uyuşturucu baronlarının tamamını, mafyayı tamamını Türkiye’den silip atacağım. Artık kısır tartışmalardan Türkiye’nin çıkmasını istiyorsanız bize katılacaksınız.

EVLATLARIMIZI DÜŞÜNÜN: Oyumuzu kullanırken vicdanımızın sesini dinlemek zorundayız. Evlatlarımızı düşünelim. Bu memlekette huzur olsun, herkesin karnı doysun istiyoruz. Komşularınızı, akrabalarınızı ikna edin. Ev ziyaretleri yapın. Türkiye’de de Suriye’de de huzuru ve bereketi sağlayacağız.

Kılıçdaroğlu, Kilis’te CHP’ye katılan üyelere rozet taktı, kent esnafını gezdi, STK temsilcileri ve kanaat önderleriyle buluştu.

Milli Eğitim Bakanı’na çağrı

“11 Büyükşehir Belediye Başkanımız var. MEB izin versin bir yıl içinde Kilis’in arzu edilen her yerine birer okul yapıp MEB’e teslim edelim. Açık çağrı yapıyorum. Bu okula gidecek olanlar bizim çocuklarımız. Neden liderler televizyon programına çıkıp oturup tartışmazlar? Oturalım, konuşalım. Türkiye’nin buradan çıkması lazım, buradan çıkartacağız.”

PaYLaŞşşş