İktidarın 2023 Asgari Ücret Zammı Deşifre Edildi! Maaş Zamlarında Yeni Formül Belli Oldu…

Geçtiğimiz haftalarda, Asgari Ücret Komisyonu toplandı ve toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni asgari ücretin 5.500 TL olduğunu duyurmuştu.

Fakat enflasyonun giderek tırmanması ve ardı arkası kesilmeyen zamlarla birlikte asgari ücrette yapılan yüzde 30’luk artışında bir önemi kalmadı.

İktidar ortaklarının Cumhur İttifakı içinde yer alan Büyük Birlik Partisi Başkanı Mustafa Destici, asgari ücretle ilgili yaptığı açıklamasında şunlara değindi:

“Maalesef yıllar önce Çorum’da karşıma çıkan mevzu bugün Samsun’da da karşıma çıktı. Çok acı verici bir durum bahsettiğim konu da asgari ücretle çalışması gereken işçilere bazı işletmeciler tarafından asgari ücretin altında bir maaş ödendiğini duyduk. Bu işletmeler çalışanlarının banka hesabına 5 bin 500 olan asgari ücreti yatırıyor, sonra çalışandan bin lirasını geri alıyor. Bu denetim zafiyetinin bir sonucudur, bu tür denetimlerin daha da sıklaştırılması gerekir. Devlet asgari ücreti ne kadar açıklamışsa işçi çalıştıran yerler en az o kadar miktar para vermekle yükümlüdür.”

HANEYE GÖRE ÜCRET

BBP Başkanı Mustafa Destici, asgari ücretle ilgili olarak ayrıca, ” 2021 ve 2022 maaşlarını kıyasladığımızda yüzde yüze yakın bir artış var. Özellikle düşük emekli maaşı alanların maaşlarına yüzde yüzden de fazla zam geldi. Enflasyonunda üzerinde bir zam verildi fakat hayat pahalılığının yüksekliğinden dolayı özellikle tek maaş alan evine ikinci bir maaş girmeyen emeklilerimiz çok zorlandıklarını haklı olarak ifade ettiler. Aynı şey tek maaşla çalışan asgari ücretlilerimiz içinde geçerlidir. Bir an önce söylediğim gibi asgari ücretli gibi gösterilip düşük maaş alan çalışanlarımızla ilgili Büyük Birlik Partisi olarak bizim teklifimiz şudur: Bu konuyla ilgili bir komisyon kurulsun ve açlık ve yoksulluk sınırı belirlensin buna göre de bir hane planlaması yapılsın. Çünkü bazı ailelerimiz var evlerine 4 maaş giriyor. Bazı ailelerimiz var evine tek maaş giriyor. Evlerine tek maaş giren ailelerimize devletin yapması gereken o aileleri koruma altına almaktır” dedi.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir