İhtiyaç ve konut kredisi kullananlar büyük müjde artık zorunluluk kaldırıldı! Ekstra ücret ödenmeyeceksiniz!

İhtiyaç ve konut kredisi kullananlar dikkat artık zorunluluk kaldırıldı! Ekstra ücret ödenmeyecek – Türkiye’de yapılan yeni tüketici düzenlemesi ile birlikte kredi sözleşmelerinden mesafeli satış ve satış sonrası hizmetlerden tüketici hakem heyetine kadar birçok konuda yeni dönem resmen başladı.

Yürürlüğe giren yeni kanun gereği ile birlikte; tüketici ve konut kredileri verilirken kredi ile ilgili olmayan sigorta, yan finansal ürün gibi birçok hizmet artık yasaklandı.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan yeni mevzuata göre Resmi Gazete’nin 1 Nisan 2022 tarihinde yayınlanan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Kat Mülkiyeti Kanunu’nda değişiklik öngören yeni düzenlemelerde, tüketiciler için daha ileri seviyede koruma amaçlandı. Buna göre ise artık 1 Ekim tarihiyle başladı.

TÜKETİCİ KREDİSİNDE 14 GÜN CAYMA HAKKI VAR

Banka müşterilerinin tüketici kredi sözleşmelerinde 14 günlük bir cayma hakkı bulunuyor. Bu hak kullanılarak krediden yararlanılan döneme ilişkin faiz ödemesi yapılarak kapatabilecekleri kredi borçlarında, cayma haklarının kullanılması sebebiyle faize ilave ödedikleri birden fazla ücret, komisyon gibi maliyetler artık ortadan kaldırılıyor.

TÜKETİCİ KREDİLERİNDE SİGORTA DÜZENLEMESİ

Ülke genelinde ihtiyaç kredi gibi birçok finansman kullanımlarında vatandaşların ödeme yükümlülüğü bulunan sigorta ve yan ürün gibi paketler artık yasaklandı. Bu doğrultuda vatandaşların üzerine binen yükler tamamen ortadan kaldırılıyor. Sigortalı ve sigortasız olarak farklı iki kredi paketi hazırlanarak karşılaştırmalı ödeme planları ile teklif edilmesi sağlanacak. Bu düzenleme 1 Ocak 2023 tarihi itibari ile birlikte başlıyor.

Tüketici ve konut finansmanı sözleşmelerinde yer alan “yan finansal ürün” başlığı ile birlikte müşterilere sunulan ürün ve hizmetler kredi ile bağlantılı sigorta hariç olmak üzere sigortayı tanımlayan maddeler eklendi.

Resmi Gazete’de yayınlanarak her iki yönetmelikte de bu yönde ki düzenlemeler içeren yönetmeliklere göre kredi verenler; tüketicilerin talep edeceği kredi tutarı ve vadesi baz alınarak hazırlanacak örnek ödeme planı ile birlikte sigortalı ve sigortasız kredi teklifleri sunulması halinde, her iki teklife ilişkin örnek ödeme planları, kredi taksit tutarlarının eşit olması halinde örnek ödeme planı yerine taksit tutarı ve toplam geri ödeme tutarına ilişkin karşılaştırmalı bilgiyi sunmak zorunda olacaklar.

Yapılan düzenleme ile birlikte tüketicilerin haklarının koruma altına alınması sağlandı.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir