İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı: Ülkesine dönen Suriyeli sayısını açıkladı

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, bakanlığın konferans salonunda düzenlediği aylık basın bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulundu. Silahlı terör örgütü PKK’nın yurt içinde çok az mensubu kaldığını söyleyen Çataklı, Terör örgütü, tarihinde katılımın en az olduğu dönemi yaşıyor. Teslim olma sayınının en fazla olduğu dönemi yaşıyor. Ülke içinde eleman sayısının en düşük olduğu dönemi yaşıyor. PKK ile mücadelede biz artık belli bölgelerde kalan son teröristleri kovalıyoruz” diye konuştu.

“TENDÜREK TERÖRİSTLERDEN TAMAMEN TEMİZLENMİŞTİR”

Tendürek Dağı’nda hiçbir terör örgütü mensubunun kalmadığını belirten Çataklı, “Bizim bir sözümüz vardı, ‘Terörü bu ülkenin gündeminden çıkaracağız’ diye. Bu sözümüzü tamamen yerine getirmiş olmanın arefesindeyiz. Tendürek Dağı’nın teröristlerden tamamen temizlendiğini ifade etmek isterim. İlkbahar – yaz operasyonlarının başlaması ile birlikte; Ağrı İl Jandarma Komutanlığınca 12 ağustos tarihinde ‘Eren Abluka-10’ operasyonu kapsamında; 2’si sağ 1’i ölü olmak üzere toplam 3 terörist etkisiz hale getirilmiş, Van İl jandarma Komutanlığınca 15 ağustos tarihinde ‘Eren Abluka-32’ operasyonu kapsamında ise; 1’i turuncu, 1’i gri kategori olmak üzere 2 teröristin etkisiz hale getirilmesi ile birlikte, Tendürek Dağı teröristlerden tamamen temizlenmiştir” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİM VE KAMP ALANI OLAN 12 MAĞARA/SIĞINAK ELE GEÇİRİLMİŞTİR”

Tendürek’te gerçekleştirilen operasyonların detaylarından bahseden Çataklı, “Tendürek Dağı’nın teröristlerden tamamen temizlenmesinin ardından, PKK/KCK terör örgütüne ait sığınak ve barınakların tespit edilmesine yönelik yapılan, Tendürek Dağı’nda ‘Eren Abluka-32’ ve ‘Eren Abluka 35’ operasyonlarında; odaları, mutfağı, tuvaleti ve banyosu bulunan, sözde bir tanesi eğitim ve kamp alanı olan 12 mağara/sığınak, bölücü terör örgütüne ait çok sayıda EYP, tıbbi ve yaşam malzemesi, bölgedeki teröristleri silah ve techizat olarak destekledikleri iki büyük cephanelik ve silah deposu ele geçirilmiştir” diye konuştu.

“TERÖR ÖRGÜTLERİ MENSUBU 310 KİŞİ TUTUKLANMIŞTIR”

Terör örgütlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonların detaylarını aktaran Çataklı, şu bilgileri paylaştı:

Alıntı Metni

“AĞUSTOS AYINDA MAYIN/EYP PATLAYICI MADDE DÜZENEĞİ İLE PLANLANAN TOPLAM 9 TERÖR EYLEMİ ENGELLENMİŞTİR”

Operasyonların ardından yüklü miktarda mühimmatın ele geçirildiğini açıklayan Çataklı, “Yapılan tüm terör operasyonları neticesinde Ağustos ayında; 106 sığınak / barınak / mağara kullanılamaz hale getirilmiştir. 65’i ağır ve uzun namlulu 82 silah, 11 adet mayın/EYP, 122 adet el bombası, 193 kg patlayıcı madde, 12 bin 482 adet muhtelif mühimmat ele geçirilmiştir. Ayrıca Ağustos ayında mayın/EYP patlayıcı madde düzeneği ile planlanan toplam 9 terör eylemi engellenmiştir” şeklinde konuştu.

“SONBAHAR/KIŞ OPERASYONLARINDA 72 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞTİR”

Nisan-Eylül arası 8 bini aşkın operasyon yapıldığını kaydeden Çataklı, “Tamamlanan sonbahar/kış operasyonlarını müteakip 15 Nisan – 30 Eylül tarihlerini kapsayan ilkbahar/yaz dönemi için 273 barınma alanına yönelik 9 bin 159 operasyon planlanmış; bugüne kadar 8 bin 121 operasyon ile yüzde 89’u tamamlanmıştır. Bu operasyonlarda; 72 terörist etkisiz hale getirilmiş; 448 sığınak/barınak imha edilmiş, 214 silah, 517 el bombası, 96 adet mayın/EYP, 674 adet fünye, 920 tüp, 3 bin 920 kg patlayıcı, 53 dürbün, 56 telsiz ile 40 bin 163 mühimmat ele geçirilmiştir” dedi.

“SİBER SUÇLARLA MÜCADELEDE 183 ŞÜPHELİ YAKALANMIŞTIR”

Siber Suçlarla mücadele konusunda da konuşan Çataklı, “Siber suçlarla mücadelede, 2022 yılı ağustos ayında terör suçları kapsamında, 13 bin 123 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapılmış, tespit edilen 5 bin 348 kişi hakkında yasal işlem yapılmış, 183 şüpheli yakalanmıştır” ifadelerine yer verdi.

“ÜLKESİNE GERİ DÖNEN SURİYELİ SAYISI 521 BİN 39’A ULAŞMIŞTIR”

Uyuşturucu, kaçakçılık ve kaçak göçle mücadeledeki Ağustos ayı verileri paylaşan Çataklı, şunları dedi:

Alıntı Metni

“ÜÇ OLAYDA KENDİ MECRASINDA İLERLİYOR”

Açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çataklı; Levent Göktaş, Faruk Fatih Özer ve Semra Güzel hakkında sorulan soruya şu cevabı verdi:

“Bu üç olayda kendi mecrasında ilerliyor. Her hangi bir tıkanıklık söz konusu değil. Hem Arnavutluk’taki hem Bulgaristan’daki süreçler hem kendi iç hukuki süreçte, hem de uluslararası anlamdaki düzenlemeler çerçevesinde ilerliyor. Edirne istikametindeyken yakalanan şahsın, nereye ve ne zaman getirildiği önemli değil. Bunlar teferruat, yakalanmış olması önemli. Süreç kendi içerisinde ilerliyor.”

PaYLaŞşşş