İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 335 bin 956 ailenin hesabına 10'ar bin lira yatırıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 335 bin 956 ailenin hesabına 10'ar bin lira yatırıldı

Soylu’nun açıklamaları şu şekilde;

Antakya’da 2 konuttan 1’i yıkıldı. Binaların yüzde 40’ında hasar tespit edildi.

Delil toplamadan enkaz kaldırılmıyor. Numunesi karotu alınmış enkazlar kaldırılabilecek, bu enkazlarda kaldırılırken burada arkadaşlarımızın kurmuş olduğu sistem çerçevesinde bu enkazların sahipleri de bu enkazlar kaldırılırken orada olabilecekler. Enkaz kaldırılırken alması gereken, alabilecekse bir takım eşyaları olabilir diye.

Şehirlerdeki kolluk kuvveti sayısını 3’e katladık.

Evler 1 yılda teslim edilecek, bu konuda bazen gördüğü tabloya göre burası bir daha ayağa kalkmaz diyenler şöyle söylüyorlar, ‘Bu şehirler bir daha kurulmayacak, bu şehirler tahliye edilecek.’

Bu şehirler sağlam zemin üzerinde yeniden ayağa kalkacaktır.

Özellikle Sağlık Bakan Yardımcımızla şu anda bir salgın hastalık, bir enfeksiyon gibi yayılım söz konusu değil ama kendilerine teşekkür ediyorum her şeyde uyarıyorlar. Bu konuda da onların dikkati en üst seviyededir. Zaten hem hastanelerimiz işlem yapıyor, Kahramanmaraş özelinde söylüyorum, hem de onlarca ekip taramalarına devam etmektedir.

Türkiye genelinde şu ana kadar 200 bin çadır sevk edildi, 100 bin daha sevk edilecek. Bu 1 yıllık bir süreç, vatandaşlarımıza şunu ifade etmek istiyorum, bu süreç içerisinde göstermiş olduğumuz yardımlaşma duygusunu bu 1 yıl içerisinde de göstermek durumundayız.

Deprem bölgelerindeki aşevlerinin sürdürülebilirliğini sağlamamız lazım, kuru gıdayı sürdürülebilir kılmamız lazım, hijyeni sürdürülebilir kılmamız lazım.

Meselenin ne kadar ihtiyaç içerisinde olduğunu belirtmek için söylüyorum, tekrar ilk başta olduğu gibi aynı duygu ile aynı yardımlaşma anlayışı ile 1 yıl boyunca bu sürecin kuru gıda kolileri dahil aynı zamanda aşevlerini takviye edecek şekilde dahil temel ihtiyaçları ve 1. El giyişiler dahil hepsini devam ettirmeliyiz. Burada bu kardeşlik duygusunu gerçekleştirdiysek bugünden sonra da devam ettirmeliyiz.

Kahramanmaraş’ta şu anda 215 enkazda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Köylere kadar ulaşılıyor helikopterlerle, off-road araçları ile, her tarafa herkese en yüksek noktaya kadar ulaşılmaya çalışıyor.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği, özellikle depremzedelere her aileye yardım konusunda çünkü kimisi evini bıraktı kimisi başka bir noktaya gitti, onun için ilk etapta 10 bin lira destekte bulunacağız değerlendirmesi ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanımıza da arz ettik, 335 bin 956 ailenin hesaplarına bu para şu ana kadar gönderildi. Bu depremden hafif hasar dahil tespit edilen her aileye bu para gönderildi.

Şu anda 1833 dernek ve STK, 59 bin kişi ile bölgede destek ortaya koymaktadır. Toplanan bağışlarla ilgili ne harcandı nereye harcandı bunun tamamen geçmişte olduğu gibi bu dönemde de aynı istikamette de devam edeceğini söylemek isterim. Bizim çalıştığımız birçok beraber çalıştığımız STK’lar var bunlar zaten bizi denetleyin diye kendileri isterler. Bunu istismar eden varsa da elbette ki gereği yerine getirilir, getirilecektir.

Güvenlikle ilgili bir dedikodu aldı başını gitti, kıymetli vatandaşlarımız bir Kahramanmaraş’tayız bir yapma görmedik, Adıyaman’da bir yağma yok ama acaba devletin bu konudaki idareyle otoriteyi hem başka yerlerden sarsabilir miyim düşüncesinde olanlar bu dedikoduları değerlendiriyorlar ve bu dedikoduları toplumun tamamını bir endişeye sevk etmek maksadıyla ortaya koymaya çalışıyorlar.  Bize yapılan ihbarların yüzde 99’u boş çıktı, ama biz yine gideriz bu konudaki durumu tutanağa geçeriz. Bunu sürekli olarak dillendirenler bir tek şey istiyorlar bir güvensizlik anlayışına doğru gitmeye çalışıyorlar. Sadece çelme takma, oyalama ve bizi esastan ayırma durumunda içerisinde olanlardır.

İnsanlık dışı davranışlar var, insanlar canları ile uğraşıyorlar bu ülkenin yetiştirdiği adamlar şarkı niteliğinde sloganlar atarak onu öldüreceğiz bunu öldüreceğiz diye sloganlar atıyorlar. Devletimiz her zamankinden daha tetiktedir, her zamankinden daha bütün kurumları birbirleri ile en yüksek derecede irtibat halindedir. Milletimize olan sorumluluğumuzu, bu ülkenin yetiştirdiği evlatlar olarak yerine getirmeye çalışıyoruz. Hep birlikte bu yıkımın içerisinden inşallah, güçlü ve beraber çıkacağız.

PaYLaŞşşş