Hollanda televizyonları canlı yayınladı: ‘Gönlüm hep seni arıyor, neredesin sen!’

Dünya, 13 milyon insanın etkilendiği deprem felaketi için teyakkuz halinde. İnsani yardım uçakları bir bir Türkiye’ye inerken, Hollanda’daki Giro555 kampanyası büyük ses getirdi.

İTALYA

Depremin ilk günü arama kurtarma ekiplerini Türkiye’ye sevk eden Avrupa ülkesi, Hatay’da sahra hastanesi kuruyor. İtalya’nın kuzeyindeki Piemonte bölgesinin bağışladığı sahra hastanesi ile diğer bölgelerden de toplanan tıbbi ekipman ve yardım malzemeleri, donanmaya ait San Marco gemisiyle İskenderun limanına ulaştı.

Sahra hastanesinde görev yapmak üzere bir grup sağlık ekibi ve Sivil Savunma görevlisi de Türkiye’ye uçtu.

Donanma gemisi San Marco’da ayrıca Suriye’deki depremzedeler için 1000 kişi kapasiteli kamp var. Söz konusu yardımlar gemiyle Türkiye’den Lübnan’a taşınacak.

MEKSİKA

Meksika, aralarında ünlü eğitimli köpeklerin de yer aldığı kalabalık bir arama kurtarma ekibiyle sahada yer alıyor. Başkent Mexico City’deki Türkiye Büyükelçiliği ise, günlerdir hummalı bir kampanyaya ev sahipliği yapıyor. Meksikalılar ellerinde battaniye, hijyen ürünleri ve diğer yardımlarla büyükelçilik binasına akın etti.

Toplanan 100 ton yardımı taşıyan kargo uçağı Adana’ya indi. Uçakta gıda, kıyafet, battaniye, çadır, jeneratör, medikal ve hijyen ürünleri vardı.

NATO

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’yi ziyaret ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek Stoltenberg, deprem bölgelerini de ziyaret edecek. Programa göre, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve NATO Genel Sekreteri ortak basın toplantısı düzenleyecek.

NASA duyurdu: Türkiye’de kullanıldı

ABD

ABD Dışişleri Bakanı Blinken da Türkiye’ye geliyor. Yardım çalışmalarını görüşmek üzere hafta sonu İncirlik Üssü’ne inecek Blinken, daha sonra Ankara’ya geçecek. Deprem felaketinden önce planlanan gezi, iki yıldır görevde bulunan Blinken’ın Türkiye’ye ilk ziyareti olacak.

Washington yönetimi, halihazırda 161 kadar arama kurtarma uzmanıyla deprem bölgesindeki çalışmalara katılıyor. Ayrıca, İncirlik’teki Amerikan helikopterleri deprem bölgesine yardım ve ekip taşıyor.

Neredeyse her eyaletinde seferberlik ilan edilen ABD’de toplanan yardımlar, Türkiye’ye aralıksız sevk ediliyor. Yalnızca New York’ta 480 ton acil yardım malzemesi toplandı. New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, 80 ton insani yardımın hava yoluyla Türkiye’ye ulaştırıldığını, 400 tonluk yardımın ise deniz yoluyla Mersin Limanı’na gönderileceğini açıkladı.

ÜRDÜN

Türkiye ile yoğun dayanışma gösteren ülkelerden biri de, Ürdün. İki yardım uçağı Perşembe günü havalandı, biri Türkiye biri de Suriye’ye uçtu. Amman yönetimi, daha önce yüzlerce çadırın bulunduğu iki kargo uçağını hafta içinde Türkiye’ye gönderdi

Kahramanmaraş’a sahra hastanesi kuran Ürdün, 108 doktor ve hemşire ile sahada. Ürdün ayrıca deprem duyulur duyulmaz Türkiye’ye arama kurtarma ekibi sevk etti.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Türkiye’ye geçmiş olsun ziyaretine geldi. Mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Ürdünlü bakan, Hatay ve Kahramanmaraş’ı ziyaret edecek.

Türkiye’ye yardım haberi radyo kapattırdı

BELARUS

Doğu Avrupa ülkesi, depremzedelere 20 ton insani yardım yolladı. Çadır, battaniye, ilaç, hijyen ürünleri, çocuk elbisesi, uyku tulumu gibi yardımları taşıyan uçak, Gaziantep’e indi.

ZAMBİYA

Ülkede yaşayan Müslümanlar, depremzedeler için 100 bin dolar topladı. Bağışı Türkiye’nin Lusaka Büyükelçisi İstem Cırcıroğlu duyurdu.

HOLLANDA

Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım amacıyla ulusal eylem günü ilan eden Hollanda’da, televizyon kanallarının iki saatlik ortak yayını sırasında yaklaşık 89 milyon (88 milyon 921 bin 469) euro para toplandı.

Kızılhaç, UNICEF Hollanda, Oxfam Novib ve kiliselerin de aralarında olduğu çok sayıda yardım kuruluşunun girişimiyle gerçekleştirilen yardım etkinliği Çarşamba sabahı 05:55’te başladı.

Giro555 ulusal yardım hattına yapılan bağış miktarı ilk etapta 28 milyon euroydu. Öğleden sonra rakam 42 milyon euroya ulaştı. Gün boyu yerel ve ulusal bütün radyo kanalları ile gazetelerin internet siteleri, kampanyaya destek verdi. Akşam saatlerinde toplanan yardım miktarı 55 milyon euroyu buldu.

Akşam 20:30’da bütün kamu ve özel televizyon kanalları ortak yayına geçti. Deprem bölgesinden görüntülere ile Hollanda’daki yardım çalışmalarına yer verilen canlı yayına Türk kökenli gazeteci ve sanatçılar da katıldı.

Hatay’da 16 yakınını kaybeden müzisyen Karsu Dönmez, canlı yayında Neşet Ertaş’ın, ‘Gönlüm hep seni arıyor, neredesin sen?’ adlı türküsünü seslendirdi. Karsu, depremde kaybettiği kuzeninin, kendisine ulaşamayınca telefonuna, ‘Neredesin sen?’ diye sesli mesaj bıraktığını anlattı. O nedenle kuzeni ve depremde kaybedilenler anısına bu türküyü seçtiğini söyledi.

Content Video – Hollanda televizyonları canlı yayınladı: ‘Gönlüm hep seni arıyor, neredesin sen!’

Stüdyoda gelen yardım telefonlarına cevap veren Hadise ise, “Acımız büyük, zor günlerden geçiyoruz ama bir olunca gördüğünüz gibi her şeyi başarabiliriz” dedi.

Etkinlikte, yaklaşık 200 ünlü Hollandalı, telefon başında bağış topladı. Bunlardan biri de Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Günay Uslu’ydu. Uslu, telefonla bağış aldığı sırada 2. Dünya Savaşı’nı yaşamış 90 yaşındaki biri ve ülkesinde savaşı yaşamış bir Bosna – Hersekli de dahil birçok kişiyle konuştuğunu söyledi.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan, yeni bağışlarla toplam miktarın 100 milyon euroyu geçmesinin beklendiğini bildiriyor.

Öte yandan, Hollanda hükümeti depremzedelerin gıda, su, ilaç ve barınma ihtiyaçları için 10 milyon euro ek yardım fonunu Giro555 kampanyası çerçevesinde devreye alıyor.

Büyük bir seferberliğin görüldüğü Hollanda’da toplanan insani yardımlar ise çoktan deprem bölgesine ulaştırılmaya başlandı. 19 bin ısıtıcı, 2 bin 200 jeneratör, 816 çadır, 32 bin battaniye, 620 ton giyecek, 231 ton tıbbi malzeme Kahramanmaraş, Adana, Hatay ve Gaziantep’e doğrudan gönderildi.

İSPANYA

10 ayrı merkezde insani yardımların toplandığı İspanya’da, şimdiye kadar 71 ton yardım uçak, TIR’lar ve bir gemiyle Türkiye’ye sevk edildi. Yardım paketinde çadır, battaniye, uyku tulumu, kışlık kıyafet, hijyen ürünleri ve ilaçlar bulunuyor.

Destekler hız kesmedi

POLONYA

Türkiye’den dönen arama kurtarma ekibinin havalimanında karşılanması görülmeye değerdi. Ellerinde Türkiye ve Polonya bayrağı olan kalabalık, ekip üyelerini çiçeklerle karşıladı. Arama kurtarma ekibinin başındaki isim Andrzej Bartkowiak, havalimanında dokunaklı bir buluşma gerçekleştiğini yazdı.

Polonyalı uzmanlar, enkazlardan 15 depremzedeyi sağ salim kurtarmayı başardı.

İNGİLTERE

Yardım kampanyalarında 60 milyon sterlini aşkın para toplanan İngiltere’de, hükümet ise Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için 25 milyon sterlinlik bir paket açıkladı. Çadırlar, battaniyeler ve ilaçların yer aldığı yeni paketle, kadınlara, kız çocuklarına, doğum uzmanlarına, cinsiyet temelli şiddet mağdurlarına ve zorla yerinden edilenlere özel önem verilecek.

Londra yönetimi, daha önce de yaklaşık 18 milyon sterlin tutarında bir yardım paketi ilan etmişti.

YUNANİSTAN

Uçaklar ve TIR’larla Türkiye’ye yardım yağdıran komşu Yunanistan, bu kez gemileri yola çıkardı. Atina’daki Pire Limanı’ndan hareket eden geminin rotası, İskenderun.

Arama kurtarma ekiplerini hızla deprem bölgesine yollayan Yunanistan’da, okullardan sivil toplum örgütlerine, kiliselerden resmi kurumlara seferberlik ilan etmiş durumda. Hafta içinde insani yardım yüklü 160 TIR, Türkiye’ye doğru yola koyuldu.

Kelimeler boğazında düğümlendi! ‘Küçük bir çocuk yanımıza geldi’

SIRBİSTAN

Sırbistan arama kurtarma ekibi deprem bölgesindeki enkazlardan üç kişiyi sağ kurtardı. Ülkede toplanan insani yardımlar ise, TIR’larla Türkiye’ye gönderiliyor. Başkent Belgrad’dan yola çıkan TIR’lar depremzedeler için yiyecek ve ısıtıcı taşıyordu.

Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinden ise 15 TIR yola koyuldu.

Açılan kapıdan ilk BM yardımı geçti
Türk büyükelçiliğine yürüyerek geldi, 30 milyon dolar verip sessizce uzaklaştı!
PaYLaŞşşş