Hizmet tespit davası nedir, nasıl başvurulur? EYT'de prime takılanlar için hizmet davası detayı!

Hizmet tespit davası nedir, nasıl başvurulur? EYT’de prime takılanlar için hizmet davası detayı! – Son Dakika Flaş Haberler

Hizmet tespit davası nedir, nasıl başvurulur? EYT'de prime takılanlar için hizmet davası detayı!

İşe girişleri gözüktüğü halde günleri gözükmediği için EYT’den faydalanamayanlar çözüm artıyor. 8 Eylül 1999 tarihine kadar iş girişi yapılmış ancak primi yatırılmayan kişiler EYT’den yararlanamıyor. Onlar için çare ise yargı yoluna giderek hizmet tespit davası açmaktan geçiyor. İş Kanunu’ndaki bazı ince ayrıntılar, EYT düzenlemesinden yararlanmak için kapı açabilir. Peki, günsüz girişi olanlar “Nasıl EYT’li olur?” İşte detaylar.

HİZMET TESPİT DAVASI NEDİR?

Hizmet tespiti davası, sosyal güvenlik kurumuna hizmet süreleri hiç veya eksik bildirilen, sürekli çalışmasına rağmen işe giriş çıkış yaptırılan, SGK girişleri geç yaptırılan veya sigortasız çalıştırılan işçilerin işverene karşı açacağı iş davası türüdür.

\”Günsüz girişliler\” nasıl EYT’li olur?

HİZMET TESPİT DAVASI BAŞVURUSU NEREYE, NASIL YAPILIR?

SGK Uzmanı Özgür Kaya, “Hizmet tespitine gidilmek sureti ile hak kaybının düzeltilmesi talebinde bulunulabilir. Öncelikli olarak vatandaşlarımızın yargı yoluna gitmeden önce çalıştıkları ilin SGK il müdürlüğüne ya da bağlı bulundukları SGK merkez müdürlüklerine müracaat ederek arşiv kayıtlarından inceleme yapılmasını talep etmeleri gerekiyor. Giriş yapılmış ama prim ödenmemiş ise burada hizmet tespit davası gerekiyor” dedi.

Arşiv kayıtlarında da hizmet günü yok ise 2 aylık süre zarfında yargıya başvurulmalı. Özgür Kaya; “Çalışanın elinde işe giriş bildirgesi, 4 aylık dönem bordrosu ya da o iş yerine ait kayıt ve belgelerden herhangi biri varsa ve aynı dönemde de çalıştığı bir kişi şahitlik yaptığı takdirde mahkeme tarafından bu kişinin hizmet tespiti en az 1 gün tescil ediliyor ve sigorta başlangıcı da o tarihte yapılmamış ise o tarihe tescil yapılarak geriye çekiliyor” dedi.

EYT prim günü için kimler hizmet tespit davası açamaz?


PaYLaŞşşş