Herson’da sabotaj korkusu

DIŞ HABERLER SERVİSİ – Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sürerken, güney cephesinde yaşananlar, dikkatlerin Herson ve çevresine çevrilmesine neden oluyor. Ukrayna’nın Herson bölgesindeki ilerleyişi devam ederken, Rusya da, kent merkezini boşaltıyor.Dün de Ukrayna ordusunun Herson’da 88 yerleşim yerini geri aldığı bildirildi.

Rus güçlerinyakın zamanda Herson’u terk etmek zorunda kalabileceği ifade edilirken, Rusya’nın bölgeden ayrılırken gerçekleştirebileceği muhtemel bir sabotaj da endişelere sebep oluyor. Nitekim ABD merkezli düşünce kuruluşu “Savaş Araştırmaları Enstitüsü”, Rusya’nın bir barajı havaya uçurup Herson şehrini sular altında bırakabileceği ve bu “sahte bayrak”operasyonuyla Ukrayna’yı toplu ölüm ve yıkımla suçlayabileceği uyarısında bulundu. Uyarıya göre Kremlin, tesisi havaya uçurmak ve köy ve kasabaları yok etmek için zemin hazırlıyor.

‘Mayın döşediler’

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de Rusya’nın Ukrayna enerji altyapısına yeni saldırılar yapacağına ilişkinuyarıda bulundu. Zelenskiy “Rusya bir sonraki terörist saldırısını Kakhovka hidroelektrik santrali için hazırlıyor. Bilgilerimize göre, baraja Rus teröristlerce mayın döşendi” ifadelerini kullandı, barajın yıkılması halinde ortaya çıkacak büyük çaplı bir felaket olacağını kaydetti. Rusya’nın Ukrayna’nın enerji altyapılarına yönelik saldırıları nedeniyle zorunlu elektrik tasarrufu uygulamasına başlanmışken, Kakhovka’ya saldırmasının, daha büyük çaplı kesintilerin yanı sıra çevresel ve insani felakete yol açabileceği belirtiliyor. Herson’da Rusya tarafından atanan yetkili Kirill Stremousov ise, Rusya’nın baraja mayın döşediği iddiasını reddetti. Herson’daki Kremlin yanlısı yöneticiler, ayrıca Dinyeper Nehri üzerindeki bir köprüye saldırı düzenlendiğini ve ölüler olduğunu belirtti.

İlk beş saatte 34 milyon kişi ölür

Princeton Üniversitesi’nden uzmanlarca hazırlanan yeni bir simülasyon, ABD ve Rusya arasında doğabilecek bir nükleer savaşın tahmini bilançosunu ortaya koydu. “Plan A”diye adlandırılan modele göre, Rusya’nın başlatacağı bir nükleer saldırıya NATO’nun karşılık vermesiyle devam edecek süreç, sadece ilk 5 saatte 34 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanabilir. Yaklaşık 56 milyon kişinin yaralanacağı, nükleer etkiler nedeniyle yıllar içerisinde ölüm bilançosunun büyük oranda artacağı da tahmin ediliyor. Tahmini senaryoya göre Avrupa’nın tamamı Rus füzeleriyle yok olurken, son aşamada Rusya ve ABD birbirlerinin en kalabalık kentlerine nükleer füzeler gönderiyor.

Putin’den askerlere ziyaret

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Batı Ordu Bölgesi’nde bulunan Ryazan’daki asker kampını ziyaret ederek kısmi seferberlik kapsamında göreve çağrılan askerlerle bir araya geldi. Askerlerin poligondaki hazırlık sürecini denetleyen Putin’e, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu süreçle ilgili bilgi verdi. Putin, atış talimi de yaparken, bazı görüntülerde, nükleer silahlara ilişkin kodların bulunduğu çantayı taşıyan görevlinin de kendisini yakından izlediği göze çarptı.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir