Haberler… Yerel seçimler ne zaman? 2024 yerel seçim tarihi belli oldu

Haberler... Yerel seçimler ne zaman? 2024 yerel seçim tarihi belli oldu

Partiler ve YSK yerel seçimler için hazırlıklarını son hızla sürdürüyor. Partilerde aday belirleme çalışmaları devam ederken YSK’da ise seçimin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi adına çalışmalar başladı. Peki, belediyeler ve muhtarlıklar için yerel seçim tarihi ne zaman?

YEREL SEÇİMLER NE ZAMAN 2024?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Yüksek Seçim Kurulu kararına göre; mahalli ve idareler seçimi 31 Mart 2024’te yapılacak. Seçmen kütüğü güncellemeleri ise 1 Ekim 2023’ten YSK tarafından belirlenecek olan seçim takvimi başlangıç tarihine kadar yapılabilecek.

SEÇİM TAKVİMİ NE ZAMAN YAYINLANACAK?

31 Mart 2024 pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimi için seçim takvimi 1 Ocak’ta başlayacak. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, yerel seçim takviminin 1 Ocak’ta başlayacağını açıkladı. Deprem bölgesinde eksiklik varsa giderileceğini belirten Yener, “Mükerrer oy kullanılması mümkün değil” dedi. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek mahalli idareler seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yener, “YSK olarak 1 Ekim itibarıyla seçmen listelerini biz nüfus ve vatandaşlıktan alacağız. Kanun uyarınca, 1 Ocak’ta başlayacak seçim takvimiyle listeler ilan edildiği zaman yapılacak işlemleri çıkaracağımız genelgelerle kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

 
 

PaYLaŞşşş