HABERLER: Ünlü oyuncu Selma Blair: ‘Sadece ağladım’

Derleyen: Buse Bulat / Milliyet.com.tr
ABD’li oyuncu Selma Blair, 2018 yılının son döneminde sosyal medya hesabından MS (Multiple Skleroz) hastalığına yakalandığını açıklayarak, uzun bir tedavi süreci geçirmişti. Bir süredir MS hastalığıyla ilgili olarak düzenlenen farkındalık kampanyalarının da sözcüsü olan 51 yaşındaki oyuncu, yaşadıklarına rağmen hayata iyimser bakışını yitirmemişti.

“BU BİLGİYLE NE YAPMAM GEREKİYOR?”

Son olarak Meet the Press programına katılan Blair, MS teşhisi almadan önce doktorlar tarafından göz ardı edildiğini aktardı. Bir doktorun kendisine ‘sevgili bulmasının dayanılmaz ağrı ve rahatsızlıklarını çözebileceğini’ söylediğini bile paylaşan Blair, “O anki tepkim sadece ağlamaktı. ‘Bu bilgiyle ne yapmam gerekiyor?’ diye düşündüm” dedi ve şöyle devam etti:

Alıntı Metni

“DRAMATİK DAVRANDIĞIMI SÖYLEDİLER”

Ünlü isim, ‘cinsiyete dayalı bir önyargının’ kurbanı olduğunu söyleyerek; “Sınıfımda aynı benim gibi kronik baş ağrısı ve ateş nedeniyle doktora giden bir erkek çocuk oluyordu ve bir hafta içinde MR’a ve ameliyata girmişti. Her zaman başım ağrımasına, ateşim çıkmasına, denge sorunları yaşamama ya da bacağımın çalışmamasına rağmen bana hiç MR çektirmediler. Hakkımda sadece ‘Selma dramatik davranıyor’ dediler” açıklamasını yaptı.

Blair, ayrıca MS semptomlarının herkes için farklı görünebileceğini ve duygusal şeyler olarak gizlenebileceğini de belirtti:

Alıntı Metni

GENÇ YAŞINDA ANTİDEPRESANLARA BAŞLAMIŞ

Ünlü isim, genç yaşta çok güçlü antidepresanlar reçete edilmesine rağmen, ‘yaşadığı cehennemle’ başa çıkmak için alkole yöneldiğini söyledi. 46 yaşında MS teşhisi aldığında rahatladığını aktaran Selma Blair, “Sonunda anlaşılabilecek ve sonra da tedavi edilebilecek bir şeyim olduğu için rahatlamıştım. Çocukluğumda yaşadığım şeylerin bu hastalığın semptomları olduğunu anlamam bir yılımı aldı” dedi.

Blair, kapsamlı tedavinin ardından remisyona girmiş olsa da, beyin içindeki ve beyin ile vücut arasındaki bilgi akışını bozarak merkezi sinir sistemini etkileyen bu hastalığın semptomlarını hâlâ yaşadığını da belirtti.

Selma Blair: Ölümüm için plan yapmam söylendi
Hastalıkla boğuşan Selma Blair: Ronald Carlson beni boğmaya çalıştı
PaYLaŞşşş