HABERLER: Şarj kablosuyla gelen facia! TikTok’taki bu akım 4 can daha aldı

Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – ABD’nin New York eyaletinin Buffalo şehrinde görev yapan polisler, geçtiğimiz pazartesi günü sabah erken saatlerde aldıkları bir trafik kazası ihbarına gitmek için yola koyuldular.Olay yerine ulaştıklarında can pazarı yaşanıyordu. Polisler ilerleyen dakikalarda önemli bir detay fark etti. Kazaya karışan araçla ilgili bir gece önce çalıntı ihbarı yapılmıştı ve araç her yerde aranıyordu. Soruşturmanın devamında ortaya çıkan detaylar ise duyanları şaşkına çevirdi.

Her şey bir grup gencin TikTok’tan izlediği ve araba hırsızlığını teşvik ettiği iddia edilen ‘KIA Challenge’ videosu ile başladı. Yaşları 14 ila 17 arasında değişen bir grup genç, izledikleri videoda anlatılanları uygulamaya karar verdiklerinde, bu kararın ne kadar tehlikeli sonuçlar doğuracağına dair bir fikirleri yoktu. Aldıkları bu kararın onları korkunç bir sona götürdüğünün farkında değillerdi.


İzledikleri videoda anlatılanları dikkatle dinleyen gençler, geçtiğimiz pazar günü bunu uygulamaya dökmek istedi ve gece yarısı yaşadıkları yerde bulunan KIA marka bir aracı çalıp otoyola çıktı. Çalıntı araç, pazartesi sabah erken saatlerde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sebebiyle kontrolden çıktı. Yaşanan feci kazada, araçta bulunan 6 gençten 4’ü hayatını kaybetti. Polis kaynakları yaptığı açıklamada yaşanan olaya, TikTok uygulaması üzerinden paylaşılan ‘KIA Challenge’ videosunun sebep olduğunu düşündüklerini söyledi.

Alıntı Metni

KAZANIN SEBEBİ TIKTOK VİDEOSU MU?

İlk belirlemelere göre araç kaza anında 16 yaşında bir çocuk tarafından kullanılıyordu. Kazadan yaralı olarak kurtarılan genç ise tedavilerinin tamamlanmasının ardından araba çalma suçuyla yargılanacak.Kazanın muhtemel sebebi olarak ise TikTok’da paylaşılan ‘KIA Challenge’ videoları üzerinde duruluyor.

Elleriyle yazdığı vahşet internette satılıyor

Komiser Joseph Gramaglia, TikTok’ta yer alan videonun viral hale gelmesinden bu yana araba hırsızlıklarında ciddi bir artış yaşandığının altını çizerek, “Gençlerin viral olan bu videolardan etkilendiğini ve ‘KIA Challenge’ yapmak isterken bu şekilde bir kaza geçirdiklerini düşünüyoruz”dedi.

Alıntı Metni

KIA CHALLANGE NELERİ DEĞİŞTİRDİ?

Los Angeles Polis Teşkilatı’nın 26 Ağustos’ta yaptığı açıklamada araba hırsızlığı ihbarlarının 2021 ila 2022 arasında yüzde 7 oranında arttığı belirtildi. Bu artışta da TikTok uygulamasında paylaşılan ‘KIA Challenge’ videolarının önemli bir etkisi olduğu ifade edildi.


Eylül ayında ABD’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Chicago’da görev yapan emniyet yetkilisi Tom Dart ise araba hırsızlıklarında yüzde sekiz yüzlük bir artış olduğunu iddia etti. Dart, hırsızlık oranlarındaki artışın daha önce hiç görülmemiş derecede fazla olduğuna dikkat çekti ve bunun başlıca sebebinin sosyal medyada viral olan videolar olduğunu vurguladı.‘KIA Challenge’ akımının sebep olduğu ilk kazanın bu olmadığını dile getiren yetkililer ise geçtiğimiz aylarda Ohio’da 3 çocuğun aynı yöntemle çaldıkları arabayla kazaya karıştıklarını ve 14 yaşındaki 2 çocuğun hayatını kaybettiğini hatırlatarak bu konuda herkesi uyardı.

Uzmanlar ise sosyal medyada yayınlanan videoların insanları hırsızlığa yönlendirdiği iddiasına şüpheyle yaklaşıyor. Buffalo Üniversitesi Öğretim Üyesi Yotam Ophir, “Çoğu insan bu tarz videoları eğlenceli buluyor olabilir ama bu onların araba çalacağı anlamına gelmiyor. Evinizde otururken izlediğiniz bir videodan sonra araba çalmaya karar vermeniz çok mantıklı bir fikir değil”görüşünü paylaştı.

5 yılda 16 bin dolar harcamasının sebebi
‘Feride’nin dünyası başına yıkıldı’
‘Teknik direktörlük hayatını bitiririz’
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir