HABERLER || Sadık İncesu yaşamını yitirdi!

Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu, 1999 yapımı ‘Mayıs Sıkıntısı’ filminde rol alan 64 yaşındaki oyuncu Sadık İncesu, 13 Ekim Perşembe günü hayatını kaybetti.

SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, “İncesu maalesef amansız hastalığa yenik düştü. Yapımcılık ve görüntü yönetmenliği de yapan Sadık İncesu, aynı zamanda çok değerli bir fotoğraf sanatçımızdı ve Nuri Bilge Ceylan’ın da asistanıydı. Hastalığının ilerleyen dönemlerine denk gelen haziran ayında gerçekleşen son sergisine katılmıştı. Bu sergi eylül ayında İzmir’de tekrarlanacaktı ancak katılacak gücü kalmamıştı. Kara kara kapkara bir gün. Maden şehitlerimiz, Billur Kalkavan’ın ölüm haberi ve Sadık İncesu bugün Nurtepe Cemevi’nde yapılan törenden sonra Etiler Ulus Mezarlığı’nda defnedildi. Hepsinin mekânı cennet olsun inşallah” ifadelerini kullandı.

SADIK İNCESU KİMDİR?

Sadık İncesu, 1958 yılında Malatya’nın Arguvan ilçesinde dünyaya geldi. Yapımcı ve görüntü yönetmeni olarak da sinemaya emek veren İncesu, Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ‘Mayıs Sıkıntısı’ filmiyle tanındı. Mehmet Güleryüz’ün yönettiği ‘Havar’ filminin görüntü yönetmenliğini yapan Sadık İncesu, ‘Yurt’ adlı kısa filmin de yapımcılığını üstlendi. Aynı zamanda fotoğraf sanatçısı olan İncesu, çok sayıda sergide yer aldı.

PaYLaŞşşş