HABERLER || F-16 ile gövde gösterisi, Atina medyasını rahatsız etti!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 1. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gerçekleştirilen Uçuş Eğitim Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. Törende konuşan Akar, “Ege’de, Doğu Akdeniz’de, Kıbrıs’ta hak alaka menfaatlerimizin korunmasına yönelik yapılması gereken neyse yaptık, yapmaya devam ediyoruz” dedi ve Yunanistan’ın yaptıklarını da yakından takip ettiklerini vurguladı. Kathimerini gazetesi, Bakan Akar’ın sözlerini “kışkırtıcı” olarka nitelendirdi ve manşetine taşıdı. “Akar’ın yeni meydan okumaları: Şımarık Yunanistan” başlıklı haberde, “Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, askeri bir etkinlikte konuştu ve Ankara’nın Yunanistan’ın “küstahlığına” yanıt vermeye devam edeceğini kaydetti” ifadeleri yer aldı. Gazetenin geniş yer ayırdığı haber, şu sözlerle devam etti:

Alıntı Metni

Bakan Akar’ın, “Yunanistan’ın yaptıklarını yakından izliyoruz. Kışkırtıcı eylemlerini ve açıklamalarını yakından takip ediyoruz. Mütekabiliyet bağlamında hem masada hem de cephede karşılık gelen cevapları veriyoruz ve böyle devam edeceğiz” sözlerine de yer veren Kathimerini, Akar’ı tehdit etmekle suçladı. Bakan Akar, konuşmasında Türk jetlerinin 23 Ağustos’ta Girit Adası’nda konuşlu Yunanistan’a ait Rus yapımı S-300 hava savunma sistemi tarafından taciz edildiğini de anımsatarak, NATO ve müttefikleri objektif olmaya çağırmıştı.

Bakan Akar’dan F-16 ile Ege’de gövde gösterisi

Kathimeri, kısa süre sonra manşerini değiştirdi ve bu kez de Milli Savunma Bakanı Akar’ın 1. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2022-2023 Eğitim Uçuş Eğitim Yılı’nın açılışını özel bir uçuşla yapmasını diline doladı. Bakan Akar’ın gerekli kontroller tamamlandıktan sonra F-16 savaş uçağı ile Ege Denizi’nin kuzeyinde üçlü kol uçuşuna liderlik ederek 2022-2023 Uçuş Eğitim Yılı’nın açılış uçuşunu gerçekleştirmesiyle Yunan medyasını iyice panikledi. Bakan Akar’ın “Çanakkale’de yatan şehitlerimiz olmak üzere tüm aziz şehitlerimize layık olmaya çalışacağız, mücadelemize Çanakkale ruhu ile devam edeceğiz” mesajına Yunan basını, “Hulusi Akar, Kuzey Ege üzerinde F-16 uçurarak gerilimi daha da tırmandırdı” tepkisini verdi. Haberde ayrıca, Akar’ın F-16 uçurmasının “Yunanistan’a yönelik yeni provokatif açıklamalardan birkaç saat sonra” geldiği ileri sürüldü.

Kullandığı kışkırtıcı ifadeler ve provokasyon kokan haberleriyle tansiyonu iyice yükseltmeyi hedefleyen Ta Nea gazetesi de, yine şaşırtmadı ve Türk medyasına suçlamalar yöneltti. “Türk medyasından savaş senaryosu” başlıklı haberde, “Yunanistan ile potansiyel çatışma noktası” ifadeleri kullanldı. Haberde ayrıca, Türk medyasının son günlerde Girit’e odaklandığı, akıl almaz senaryolar yazdığı ve Yunanistan aleyhine inanılmaz bir propaganda oyunu kurduğunu ileri sürüldü.

Ta Nea’nın haberinde, Ankara’nın Yunanistan ile tansiyonu sürekli olarak yükselttiği ve medyanın da “akla hayale sığmayan nükleer senaryolar yazarak iki ülke arasında en olası çatışma noktaları” hakkında tartışmalarda bulunduğu iddia edildi.

Yunan medyası Bayraktar TB2 fotoğrafıyla verdi!

Bakan Akar’ın Çanakkale Boğazı üzerinde F-16 ile uçması üzerine ise Ta Nea, “Akar Şov” başlığını attığı haberde, Milli Savunma bakanı’nın “pilot kılığına girip Ege üzerinde uçtuğunu” savundu. Haberde Milli Savunma Bakanlığı’nın attığı tweet’e de yer verildi ve Bakan Akar’ın “yeni bir gösteri” yaptığı ileri sürüldü.

Yunanistan’ın Ethnos gazetesi ise, “Türklerin ellerindeki F-16 filosunun modernizasyonu için uğraşmsının ardından Yunanistan, ülkemize üstünlük sağlayan ilk modernize F-16 Viper’larını almaya hazırlanıyor” diey yazdı. Akar ve Erdoğan’ın provokasyonlarının devam ettiğini ileri süren Yunan gazetesi, ilk iki F-16 Viper’ın 15 Eylül’den önce Hava Kuvvetleri’ne katılacağını yazdı.

‘Türkler kontrolden çıktı!’

Ethnos, ayrıca hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem Bakan Akar’ın hem de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in sözlerini sayfalarına taşıdı. Bakan Akar’ın “Yunanistan, Türkiye’yi tehdit olarak görmekten vazgeçmeli” sözlerine de vurgu yapan gazetede, “Türklerin Ege semalarında gerilimi tırmandırdığı” iddia edildi.

PaYLaŞşşş