Gizlisi saklısı yok! Teröristlerle yine aynı karedeler

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki teröristlere yeni bir kara harekâtı yapacağını ilan etmesiyle etekleri tutuşan YPG’liler, hem ABD hem de Rusya’dan acil yardım istedi.Pençe-Kılıç Harekâtı’nın başlamasıyla Türk savaş uçakları ve insansız hava araçları, sınırın güneyindeki teröristlere bomba yağdırdı. Türk jetlerinin bombardımana girişmesini, Ankara’dan gelen kara harekâtı açıklamaları izledi.

Sık sık uluslararası medyaya röportaj veren YPG’li terör elebaşı Mazlum Abdi, Aralık ayının başında Washington Post gazetesinde yayımlanan ‘görüş’ yazısında ABD’ye bir kez daha yalvardı.’ABD’nin Suriye’deki en sadık müttefikiyiz, bizi unutmayın’ başlıklı yazıda terör elebaşı, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki geçmiş operasyonlarını hatırlatıp uluslararası toplumu yeni bir harekâtın önüne geçmeye ve ‘derhal’ somut adımlar atmaya çağırdı.

Suriye’deki Rus güçlerinin komutanı Aleksandr Çayko ile de Haseke’de gizlice görüşen terör elebaşının Washington Post’taki yazısı, ABD askerlerinin yeniden YPG/PKK’lı teröristlerle devriyeye başlamasıyla aynı günlere rastladı.

AFP fotoğrafları geçti! Terör elebaşı yalvardı: ‘En sadık müttefikiz’

Suriye’nin kuzeyinde 900 askeri bulunan ABD, 19 Kasım’da başlayan hava bombardanının ardından Türk tanklarının sınırı geçmemesini isteyen çok sayıda açıklama yaptı. Yıllardır YPG’li teröristlere eğitim veren ve binlerce TIR silah gönderen ABD ordusu, teröristleri Suriye Demokratik Güçleri (SDF veya SDG) adıyla meşrulaştırmayı deniyor.

Washington’dan gelen açıklamalar arasında en dikkat çekici olanı, Türk hava saldırılarının Suriye’nin kuzeyindeki ABD askerlerini doğrudan tehdit ettiğinin savunulmasıydı.

YPG’li teröristlerin temasta olduğu Beşar Esad’ın bir numaralı destekçisi Rusya ise, Kasım ayı sonunda Türkiye sınırına ek askerler yerleştirdi. AFP, Rus takviye birliklerinin Halep’in kuzeyindeki Tel Rıfat’a ulaştığını aktardı. Tel Rıfat, Türkiye’nin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonuyla teröristlerden temizlediği bölgenin ucunda yer alıyor ve YPG’li teröristlerin Suriye’nin en kuzeybatısında kontrol ettiği bölge.

Rus askerleri ayrıca Türkiye sınırının dibindeki Ayn el Arab’a da (Kobani) konuşlandı.

Dünyaya duyuruldu! Rusya Türkiye sınırına ek asker gönderdi

Tel Rıfat, Türkiye sınırına kuş uçuşu 17 kilometre mesafede bulunuyor. YPG’li teröristler Fırat Nehri’nin batısında Tel Rıfat’ın yanı sıra Münbiç bölgesini de kontrol ediyor.

Son günlerde sahadaki hareketlilik azalırken, teröristlerin Türkiye sınırından uzaklaştırılıp yerlerine Suriye ordu birliklerinin konuşlandırılması gibi hamlelerin Şam ve YPG arasında müzakere edildiği haberleri geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta içinde Türkiye, Rusya ve Suriye liderlerinin bir araya gelebileceğini söyledi. Söz konusu teklifi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ilettiğini aktaran Erdoğan, öncesinde bir dizi görüşme zincirinin başlatılabileğini kaydetti.

Moskova, bugün yaptığı açıklamada Ankara’nın teklifinden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Jeffrey: ABD Türkiye’ye gerçek bir teklif sunmalı

Türkiye sınırının 30 kilometre güneyine kadar olan bölgede hiçbir teröristin bulunmaması şartını yineleyen Erdoğan, ABD ve müttefiklerinin Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütünü beslediğini vurguladı:

Alıntı Metni

Uluslararası haber ajansı Agence France-Presse (AFP) ise, 15 Aralık Perşembe akşamı YPG’li teröristlerle birlikte devriye gezen Amerikan askerlerinin fotoğraflarını servis etti.

Fotoğrafların çekildiği yer, Kamışlı’nın güneyindeki Tel Maruf köyü. Bir hava üssünün de bulunduğu Kamışlı şehri, Mardin’in Nusaybin ilçesinin hemen karşısında.

AFP’nin karelerinde, Amerikan bayraklı zırhlı araçların yanı sıra ABD askerlerinin yanında YPG’li teröristlerde kadraja girdi.

AFP, Amerikan askerlerinin Tel Maruf’ta bir diğer terör örgütü DEAŞ üyelerinin çocuklarının tutulduğu Hori rehabilitasyon merkezi etrafında devriye gezdiğini yazdı.

Fransız haber ajansı, ayrıca Suriye’nin kuzeyinde çekilen karelerden üçünü günün fotoğrafları arasına seçti.

AFP’nin fotoğraflarından bir gün önce açıklama yapan Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’un sözcüsü Tuğgeneral Pat Ryder, YPG’li teröristlerle ortak devriyelerin başladığını söyledi.

Ryder, basın toplantısında Türkiye’nin operasyonları nedeniyle Amerikan güçlerinin Irak ve Suriye’de risk altında olup olmadığına ilişkin bir soruya yanıt vermek istemediğini kaydetti.

Türk savaş uçakları ve drone’ları, 19 Kasım tarihinden itibaren Suriye’nin kuzeyindeki Tel Rıfat’tan İran sınırına kadar PKK ve YPG’li teröristleri hedef aldı. Pençe-Kılıç adı verilen hârekatta, onlarca hava saldırısı gerçekleşti ve 300’den fazla terörist öldürüldü.

Muhtemel kara harekâtı Arap medyasında: ABD ve Rusya göze alamaz!
MİT’ten PKK’ya üst düzey darbe
Gizli buluşmanın şifresi Suriye askerleri!
PaYLaŞşşş