Fransa yangın yeri!

Fransa’da tartışmalı emeklilik reformuna karşı gerçekleştirilen gösteriler devam ederken, önceki gece ülkenin önemli kentlerinden Bordeaux’da yaşananlar büyük dikkat çekti. Fransa’da 2 aydır kitlesel protestolara yol açan ve emeklilik yaşının kademeli olarak 64’e çıkarılmasını içeren reforma ilişkin yasa tasarısının Ulusal Meclis’te oylamaya sunulmadan kabul edilmesinin ardından sokaklarda tansiyon düşmüyor.

Emeklilik reformuna karşı olan çok sayıda meslek grubundan protestocu başkent Paris başta olmak üzere ülke genelinde bir kez daha sokaklara çıktı. Fransız sendikalarına göre önceki akşam ülke genelindeki protestolara yaklaşık 3.5 milyon, polise göre ise 1 milyondan fazla kişi katıldı. Ülkenin güneybatısındaki Bordeaux şehrinde belediye binasının ön kapısı ateşe verildi. Bölgeye itfaiye ekibi sevk edilirken, alevler kısa sürede söndürüldü. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin gösterilerin ardından yaptığı açıklamada, ülke genelinde 457 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Darmanin ayrıca 441 polisin yaralandığını belirtti.

‘Durum kötüleşir’

Emeklilik reformu, Ulusal Meclis’te oylamaya sunulmadan kabul edilmiş, hükümet aleyhinde sunulan gensorular ise başarıya ulaşamamıştı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Bu reformu yapmaktan zevk aldığımı mı sanıyorsun?” demiş,“Daha önce pek çokları gibi tozları halının altına süpürebilirdim. Ne kadar beklersek durum o kadar kötüleşecek” ifadelerini kullanarak, sistemin artık dengeli olmadığını ve emekli sayısının 2030’larda 20 milyona ulaşacağını belirtmişti. Fransa Avrupa’da en düşük emeklilik yaşının bulunduğu ülke konumunda.

Kral Charles’ın ziyareti ertelendi

İngiltere Kralı III. Charles’ın Fransa’ya gerçekleştireceği ziyaret, 28 Mart’ta yeni kitlesel protesto kararı alınmasının ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talebi üzerine ertelendi. Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “28 Mart Salı gününün emeklilik reformuna karşı yeni bir ulusal eylem günü olarak ilan edilmesi üzerine Kral III. Charles’ın 26-29 Mart tarihlerinde yapması planlanan ziyareti ertelendi” ifadeleri kullanıldı. Öte yandan Fransız Ticaret Sendikası, ülkede kamu binaları için bayrak, kırmızı halı ve mobilya sağlayan ‘Mobilier National’ işçilerinin Kral Charles’ın ziyaret töreni için hazırlığa katkı sağlamayacağını açıklamıştı.

Diğer ülkelerde durum ne?

Fransa’da emeklilik yaşının 62’den 64’e yükseltilmesi büyük olaylara neden olurken, diğer ülkelerle kıyaslandığında bu bile düşük bir yaş olarak dikkat çekiyor. Batı Avrupa’daki ülkelerde emeklilik yaşları şu şekilde:

İtalya : 67

İtalya : 67

İngiltere : 66

Almanya : 65.6

Hollanda : 65.3

İspanya : 65

Belçika : 65

Fransa : 62

PaYLaŞşşş