EYT’liler İçin Kodlama Uyarısı Geldi: ‘’S’’, ‘’Ş’’, ‘’K’’ Kodu Olanlar İçin Erken Emeklilik Riski! EYT tasarısı ne zaman çıkacak?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yeni düzenlemede sona gelindi. Sigorta dökümündeki kodlamaya göre erken emeklilik hakkı tanınacağı açıklandı. Özellikle S, Ş ve K kodu bulunanlar için erken emeklilik riski bulunabilir. EYT’liler için sigorta döküm kodları düzenlemesi yayınlanacak. EYT tasarısı ne zaman çıkacak? 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) tasarısı için geri sayım başladı. Aralık ayı içerisinde TBMM’de görüşülecek olan EYT tasarısı 5 milyon vatandaşı kapsıyor. EYT’li vatandaşlar için kademeli emeklilik hakkı tanınacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından 2023 yılından itibaren EYT’liler için emeklilik kapısının açılacağı duyuruldu. Kademeli emeklilik için prim gün sayısı ve sigortalılık süresi kriter alınacak. Prim gün sayısı fazla olan vatandaşların ilk etapta emekli olması bekleniyor. Lakin, SGK tarafından açıklanan yeni bilgiye göre hizmet döküm kodlarının önemli olacağı duyuruldu. Kademeli emeklilik hakkı tanınacak vatandaşların hizmet dökümlerinde yer alan kodlar belirleyici olacak. S, Ş ve K harflerinin yer aldığı hizmet kodları için erken emeklilik süresi uzayabilir. 

S, Ş, K Hizmet Kodları Ne Anlama Gelmektedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından işyerleri kodlanmaktadır. S, Ş ve K kodu hizmet döküm belgesinde yer aldığında yeniden inceleme başlatılır. S kodu sahte işyeri, Ş kodu şüpheli işyeri ve K kodu kontrollü işyeri anlamına gelmektedir. Sigortalı vatandaşın çalıştığı işyeriyle ilgili kodlamada problem varsa emeklilik hakkı tanınmaz.

Özellikle emeklilikte yaşa takılan vatandaşların hizmet döküm belgelerini inceleyerek kodlama bilgilerini kontrol etmesi gerekmektedir. S, Ş ve K kodu bulunan vatandaşların SGK’ya başvuru yapması ve sigortalılık süreciyle ilgili inceleme yapılmasını talep etmesi gerekebilir. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kesintili maaş modelinin uygulanmayacağı açıklandı. Ocak ayından itibaren 1.5 milyon vatandaşın emekli olması sağlanacak. Emekli maaşı prim gün sayısı ve sigortalılık süresine bağlı olarak belirlenecek. Prim gün sayısında SSK ve Bağ-Kur emeklileri arasındaki maaş adaletsizliğinin ortadan kaldırılması için çalışma başlatıldı.
 

PaYLaŞşşş