EYT’de Kritik ayrıntı İş Kanunu’ndaki O ayrıntı Mahkemeye başvurup Emekli olabiliyorsun! Emeklilikte Yaşa Takılanlara müjde!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) heyecanla yasadaki detayları bekliyor. Mart ayında emekli maaşını almaya hazırlanan EYT’liler Meclis görüşmelerini bekliyor. Bu arada yaşanan bir son dakika gelişmesi, primi yatırılmayanlara müjde niteliğinde! Sigortasız çalıştığı için prim günü eksik olup EYT’ye hak kazanamayanlar hizmet tespit davası açabilir. Peki, hizmet tespit davası nasıl açılır, kimler açabilir ve dava ne kadar sürer? Hizmet tespit davası için hangi kuruma başvurmak gerekiyor?  İşte detaylar…

İş Kanunu kapsamında, Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) emeklilik kapısı açılabilir. Sigortasız çalıştırılanlar (Çalıştığı dönemde primi yatırılmayanlar) için 3 başlıkta dava açma seçeneği var.

Kimler Hizmet Tespit Davası Açabilir?

İş Kanunu’nda yer alan kritik detaylara göre, 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigorta girişi olup primi yatırılmayanlar 3 başlıkta dava açabilir. 

İşe giriş tarihi, 8 Eylül 1999 tarihine kadar olup bu tarihte ‘çırak, stajyer’ olmamasına rağmen bu statüde gösterildiyse, 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başladığı halde iş veren tarafından 2000’den sonra sigorta girişi yapıldıysa,   zaman aşımı süresi işlemez ve dava açılabilir. 

Hizmet Tespit Davasını Nasıl Kazanılır?

Bahsi geçen işyerinde en az bir sigortalı çalışanın şahitliği ile dava kazanılabilir.

Hizmet Tespit Davası Ne Kadar Sürer?

Hizmet tespit davaları, yaklaşık olarak 2 ayda sonuçlanır. Burada, hak düşürücü süre sigorta yapılıp primlerin yatılmadığı yahut müfettiş incelemesiyle belgelendirilen durumlarda işlemez.

Bu şartların dışında, sigortasız çalıştırıldığı işyerinde daha sonra sigorta yapılan işçiler de 5 yıllık süreye bakmaksızın geriye doğru tescil davası açabilir! Sabah Gazetesi’nin haberine göre, ‘Sigortasız çalıştırıldığı iş yerinde daha sonra sigortası yapılan işçiler de 5 yıllık süreye bakılmaksızın geriye doğru tescil davası açabilirler.’ 

Haberde bu durum şu şekilde örnekleniyor:

Farz misal 8 Eylül 1998 tarihinden önce işe başlayan biri SGK’ya sigorta bildirimi yapılmasına karşın ilk prim ödemesi aynı işyerinde 2000’lerde başlatıldıysa, SGK’ya başvurularak sigorta başlangıç tarihi düzeltilmesi talep edilebilir.

İşçi SGK’dan olumsuz sonuç aldığında ne yapmalı?

Bu durumda olumsuz bir sonuç ile karşılaşan çalışan, Hizmet Tespit Davası açabilir.

PaYLaŞşşş