Ev işlerinde çalışanlara ev hanımlarına emeklilik yolu açıldı! Bakıcı, temizlikçi hepsini kapsıyor, İşte şartlar…

Ev işlerinde çalışanlar için emeklilik yolu göründü. Bakıcı, temizlikçi gibi ev ortamında çalışma yürüten kişiler için farklı uygulamalar ile emekli olabilecekleri açıklandı. Eksik prim ödemelerini yapan kişiler yeni yılda emekliliğin tadını çıkaracak. İşte konu hakkında merak edilen tüm detaylar…

Çalışma hayatı içerisinde yer alan birçok kişi dört gözle emeklilik günlerini bekliyor. 2023 yılı ile birlikte asgari ücrete yapılan zamlar gündemde yer alırken sigorta primleri hakkında araştırmalar da devam ediyor.

Prim ödemelerine göre emekli olan milyonlarca vatandaş primlerini tamamlamak için canla başla çalışıyor. Ev işlerinde çalışan kişilerin emekli olabileceği yeni uygulamalar tek tek açıklandı. Eksik prim gün sayısı bulunan kişiler primlerini tamamlayarak emekli olabilecek. Emeklilik hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını sizlerle paylaşıyoruz. İşte konu hakkında merak edilen tüm detaylar…

EV HİZMETİNDE ÇALIŞAN KİŞİLERİN SİGORTA YAPTIRILMASI ZORUNLU MU?

Bakıcılık ya da temizlikçilik gibi ev işlerinde çalışan kişilerin de 1 gün de olsa sigorta başlangıcının olması gerekiyor. Yani sigorta yaptırılması zorunlu bir durumdur. Evde çalışan kişiler için prim ödemeleri ve çalışma süreleri farklılık gösteriyor. Burada belirleyici unsur bir ay içerisinde 10 günden az ya da fazla çalışmasının bulunmasıdır.

PRİM ÖDEMELERİ NEYE GÖRE BELİRLENİR?

Ev ortamında 10 günden az süre ile çalışan kişilerin sigorta işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda çalıştırıldıkları her gün için asgari ücretin günlük %2’si Kader iş kazası ve meslek hastalığı prim ödemesi yapılması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra ev ortamında çalışan sigortalı kişiler kendi prim ödemesini yapabilmektedir. Bu sayede genel sağlık sigortasına da yaptırmış oluyor. Ev ortamında 10 gün ve üzerinde çalışan kişiler için çalıştıran kişi tarafından genel sağlık sigortası ve emekliliği kapsayan sigorta işlemlerinin yapılması zorunludur.
 

PaYLaŞşşş