Erdoğan’ın mektubu Yunan manşetlerinde! Ankara-Atina hattında buzlar eriyor

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 2 büyük deprem sonrası Türkiye’ye ilk yardım gönderen ülkelerden biri Yunanistan oldu. EMAK’a bağlı arama kurtarma uzmanı 21 itfaiyeci, 2 doktor, 3 acil yardım sağlık personeli, 2 arama kurtarma köpeğinden oluşan ekip Yunan Silahlı Kuvvetlerine ait C-130 tipi uçakla dün Atina yakınlarındaki Elefsina Havaalanı’ndan Türkiye’ye ulaşmıştı.

MİÇOTAKİS’DEN TÜRKÇE MESAJ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ise Türkiye’ye olan desteğini göstermek için sosyal medya hesabından bir Türkçe bir paylaşımda bulunarak şu ifadeleri kullandı:

Alıntı Metni

Depremin yaraları sarılmaya devam ederken Türk-Yunan ilişkilerinde de buzlar eridi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ve Mevlüt Çavuşoğlu sık sık görüşerek Ankara-Atina hattında sıcak temaslarda bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN MEKTUP

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün kutlanan 25 Mart Yunan Milli Bayramı nedeniyle Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e kutlama mektubu gönderdi.

Yunan hükümeti ve halkının 6 Şubat depremlerinden sonra gösterdikleri dayanışmadan dolayı teşekkür eden Erdoğan, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğine inandığını belirtti.

İsveç’ten itiraflar üst üste geldi: Erdoğan’dan soğuk duş

MANŞETLER DOLDU TAŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu mektubu sonrası Yunan medyası yaşananları manşete taşıdı. Protho Thema gazetesi, Erdoğan’ın mektubu sonrası iki ülkenin ilişkilerinin daha da iyiye gideceğini belirterek ‘ürk siyasi liderliğinin tutumu etkileyici ve eşi benzeri görülmemiş görünüyor’ ifadesini kullandı.

‘DOSTLUĞUMUZ KATLANARAK DEVAM EDECEK’

Yunanistan’ın en çok okunan gazetelerinden olan Kathmerini ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ına mektupta kullandığı sözleri ilk sayfadan vererek söz konusu habere ‘Erdoğan’dan Miçotakis’e: Dostluğumuz katlanarak devam edecek’ başlığı atıldı.

Etnos gazetesi ise ‘Erdoğan’ın Miçotakis’e 25 Mart kutlama mektubu: Ülkelerimizin ilişkileri daha da gelişecek’ başlığını attı.

‘ERDOĞAN’DAN YUNAN HALKINA TEŞEKKÜR

To Vima gazetesi ise deprem sonrası iki ülkenin kuvvetlenen ikili ilişkilerine dikkat çekti. Gazete söz konusu haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunan hükümetinin yanı sıra Yunan halkına da yardımlar için teşekkür ettiğini aktardı.

‘SÜRPRİZ BİR KUTLAMA’

Öte yandan dini bayram olan 25 Mart günü için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias’a ilettiği kutlama mesajı Yunan basınında “sürpriz bir kutlama” şeklinde algılandı.

Çavuşoğlu’nun Yunan basınında geniş yer alan mesajındaki “İki ülke arasında var olan iyi komşuluk ilişkilerinin gelecekte daha da pekiştirileceğinden emin olduğu; ve ortaya çıkan yeni dinamizme daha fazla katkıda bulunmaya kararlı olduğu” ifadeleri haber bültenlerinde kendine ön sıralardan yer buldu.

Yunan devlet televizyonu muhabiri duyurdu: Türkiye ve ABD anlaştı!
Milli Muharip Uçak hangardan çıktı, dünyada gündem oldu: Türkler rekor kırdı
İsveç’ten itiraflar üst üste geldi: Erdoğan’dan soğuk duş
Türkiye’ye kin kustu! ABD Senatosu’nda skandal 90 saniye
PaYLaŞşşş