Erdoğan 2022 FIFA için bugün Katar’da

Aslıhan Altay Karataş –2022 FIFA Dünya Kupası, bugün yapılacak Katar-Ekvador maçıyla başlıyor. Dünya Kupası açılış programına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılıyor.

21 Kasım-18 Aralık tarihlerinde düzenlenecek dev spor organizasyonu ile Katar, Orta Doğu’da Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan ilk Arap ülkesi olacak. Türkiye ile Katar arasında imzalanan güvenlik işbirliği anlaşması gereği Dünya Kupası’nın güvenliğinde Türk polisi de görev alacak.

Türkiye’den güvenlik desteği

Türkiye’den giden üç bine yakın emniyet personeli, Dünya Kupası sırasında stadyum ve otellerdeki güvenlik operasyonlarına destek olacak. Katar’da görev alan ekipte, spor güvenliği konusunda tecrübeli emniyet personeli, bomba uzmanları, bomba arama ve çevik kuvvet köpekleri de bulunuyor.

Organizasyonun güvenliğine Mehmetçik de katkı sağlayacak. TCG Burgaza’da, FIFA-2022 Dünya Kupası Kalkanı Harekatı’na katılırken, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) savunma, Patlayıcı Madde Keşif İmha (PMKİ), bomba arama ve dronsavar timlerinin de yer aldığı Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları Dünya Kupası’nda görev yapacak. Dünyanın en prestijli spor organizasyonlarından Dünya Kupası’nın 20 Kasım’daki açılış programına Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor. Programa Erdoğan’ın yanı sıra çok sayıda devlet ve hükümet başkanı davet edildi. Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, liderler için resepsiyon verecek ve açılış programı gerçekleştirilecek. Katar-Ekvador maçını izleyecek olan Erdoğan’ın gece Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.

Şehit ailesiyle telefonda görüştü

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde PKK’lı teröristlerin taciz ateşiyle şehit olan Piyade Uzman Çavuş Sinan İnak’ın Osmaniye’nin Düziçi ilçesi Gümüş köyündeki babaevini ziyaret ederek taziyede bulundu. Bakan Kirişçi ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayıp şehit babası Ökkeş İnak ile görüştürdü. Erdoğan, İnak’a başsağlığı diledi. l OSMANİYE İHA

PaYLaŞşşş