Endonezya’da 5.6’lık deprem hastaneyi yıktı! Onlarca ölü, 300 yaralı

Pasifik Ateş Çemberi’nde yer alan adalar ülkesi Endonezya’da bugün gerçekleşen deprem, başkent Cakarta’yı salladı. AFP muhabiri, Cakarta’daki binaların yerel saatle 13.21’de sarsıldığını bildirdi.

Cava Adası’nda meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremin merkez üssü, Cianjur yakınları. Sarsıntının başkent Cakarta’ya uzaklığı ise neredeyse 100 kilometre.

Yerel yetkililer, depremin merkez üssü Cianjur’da onlarca kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.Bir hastanenin depremde yerle bir olduğu Cianjur’da ölü sayısı önce 20 olarak açıklandı, daha sonra bu sayı 46’ya ve 56’ya çıktı.

Heyelanları da tetikleyen depremde yüzlerce insan da yaralandı.

Endonezya açıklarında geçen hafta da 6.9 büyüklüğünde bir deprem kaydedilmişti.

Endonezya, tarihteki en ölümcül depremlerden bazılarına ev sahipliği yaptı. Özellikle 2004 yılının son günlerinde gerçekleşen 9.1 büyüklüğündeki deprem, tüm Hint Okyanusu’na yayılan devasa tsunami dalgalarına yol açtı. 30 metreyi aşan tsunami dalgaları 230 bin insanın ölümüne yol açtı. 8 dakikadan fazla süren tarihi sarsıntı, en uzun deprem olarak da kayıtlara geçti. Öyle ki, bütün yeryüzünü 1 santimetre hareket ettirdi.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir