Emeklilik planı yapanlara son dakika haberi! Yüksek maaş almak için bunu yapın! Maaşınız 2.500 lira birden artacak!

Kamuda çalışanlardan emeklilik için hazırlık yapanların yüksek maaş alabilmek için dilekçe verirken bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Ocak’ta emekli ve memurun maaşlarında yaşanacak artış ile en çok dikkat çekenlerden biri de 3600 ek gösterge oldu. 15 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan 3600 ek gösterge ile memur ve emekli memur maaşlarında ve ikramiyelerinde artış olacak. Bu da emeklilik planı yapan kamu çalışanlarını yakından ilgilendiriyor. Detaylar haberimizde.

3600 EK GÖSTERGE ZAMMI OCAK’TA

Memur ve memur emeklileri enflasyon, toplu sözleşme farkıyla birlikte 3600 ek gösterge zammı alacak. Ek göstergesi 2200’den 3600’e çıkanların aylığındaki 1.391 liralık artış 2.500 lirayı geçecek.

YÜKSEK MAAŞ ALMAK İÇİN BUNU YAPIN!

Sabah’ta yer alan habere göre, ek gösterge artışı 15 Ocak 2023’te yürürlüğe gireceği için zorunlu olmadıkça emeklilik dilekçesini bu tarihe kadar bekletmekte fayda bulunuyor.

Bu dönemde emeklilik planı yapanların maaşlara yapılan dönemsel artışları dikkate alması gerekiyor. Emeklilik dilekçenin verildiği tarih hem aylığı hem de ikramiyeyi doğrudan etkiliyor.

Kamuda çalışıp emeklilik planı yapanların ek gösterge düzenlemesiyle ikramiye artışından yararlanabilmesi için 15 Ocak 2023’ten önce emeklilik dilekçesi vermesi gerekiyor.

Bu yıl için yapılan hesaplamaya göre ek göstergesi 2600’e çıkan 30 yıllık memur emekli aylığı 1234-1391 lira arasında, ikramiyesi de 44 bin ile 50 bin lira arasında artıyor.

KATSAYI ÜZERİNDEN HESAPLANIYOR

Yasaya göre, emekli ikramiyesi, emekli olunan tarihte yürürlükte bulunan ek göstergeye göre ödeniyor. Emekli aylığı başvuru tarihini izleyen aybaşından geçerli olmak üzere bağlanıyor.

Kamu çalışanlarının aylığı memur maaş katsayısına paralel artarken, ocakta yapılacak artış dilekçe aralıkta verilse de aylığa yansıyor. Ancak emekli ikramiyesi, dilekçenin verildiği tarihteki katsayı üzerinden hesaplanıyor.

6 AYLIK ENFLASYON BELİRLEYİCİ

Milyonlarca çalışan, emeklinin gözü yeni yılda alacağı zamlara çevrilirken, enflasyon artışının yanında hem taban maaş artışları hem de ek zam formülleri gündemde.

EMEKLİ ZAMMI 6 AYLIK ENFLASYON ORANI KADAR OLACAK.

Temmuz ayında yüzde 42.35 açıklanan emekli zammı yılbaşında yeniden belirlenecek. SSK, Bağ-Kur emeklileri ocakta, temmuz-aralık dönemindeki 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alacak.

İkinci 6 aylık dönemin ilk 3 ayında enflasyon yüzde 7.06 ile yüzde 7’lik toplu sözleşme zammının üzerinde çıkması ile memur ve memur emeklisine şimdiden fark oluştu.

EK ZAM YOLDA.

Geride kalan 3 ayda (ekim, kasım, aralık) enflasyon aylık yüzde 3 seviyesinde artarsa 1 Ocak 2023’te emeklilere yüzde 17 zam yapılacak. Ek düzenleme ile daha yukarı, yüzde 25-30 seviyelerine çıkarılabilecek.

.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir