Emekliler bu yıl bayram edecek! En düşük emekli aylığına rekor zam: Müjde emekliye Yüzde 130 zam…

Emeklileri sevindirecek bir haber geldi. Gelen bir son dakika haberine göre dün belli olan yeni asgari ücret sonrasında gözler emekli aylıklarına çevrildi. Yeni asgari ücretin 8 bin 500 TL olarak belirlenmesinden sonra emeklilerle ilgili bir teklif Meclis’e sunuldu. Kabul edilmesi halinde emeklilere rekor bir zam yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün asgari ücret 8 bin 500 TL olarak açıkladı. Yüzde 55’lik artış sonrasında gözler emekli aylıklarına çevrildi.

6 aylık enflasyon oranında zam alan emeklilere herhangi bir düzeltme yapılmadığı taktirde yüzde 17 oranında zam yapılacak. En düşük emekli aylığına da bu oran üzerinden artış yapılacak.

İşte bununla ilgili emeklileri özellikle en düşük yani 3500 lira alan emekliyi sevindirecek açıklama geldi konuyla ilgili hazırlanan kanun teklife TBMM’ye sunuldu.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 8 BİN TL’YEÇIKSIN

Konuya ilişkin HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan en düşük emekli maaşının 3 bin 500 TL’den 8 bin TL’ye çıkarılması için kanun teklifi verdi.

KABUL EDİLEMEZ

Gerekçede ise şu ifadeler yer aldı:

“Milyonlarca emekli, açlık sınırının altında aylıkla yaşam mücadelesi vermektedir. Meclis, en düşük emekli aylığı konusunda bir düzenleme yapmadan tatile çıkacağı için yeni yılda en düşük emekli aylığı 3 bin 500 TL olarak uygulanmaya devam edecektir. En düşük emekli aylığı ile geçim sağlamaya çalışan emekliler; kira ödeyemez, yeterli beslenemez, kışın ısınamaz, temel ihtiyaçlarını karşılayamaz haldedir.

Milyonlarca emekli yurttaşımızın, alım gücünü tamamen yitirmiş bir maaşla ‘sefalete’ mahkûm edilmesi ve ileri yaşlardayken zorlu bir geçim mücadelesine mecbur bırakılması kabul edilemez. Sunduğum kanun teklifiyle; milyonlarca emekliye bir nebze nefes aldırmak için, en düşük emekli maaşının 8 bin TL olmasını öneriyorum”

8 BİN TL OLSUN

Kanun teklifinin üzerine Paylan, şu açıklamayı yaptı:

“Milyonlarca emekli en düşük emekli maaşı olan 3 bin 500 TL’yle hayatta kalmaya çalışıyor. AKP ve MHP’ye Meclis’i kapatmadan önce en düşük emekli maaşını yükseltmek üzere çağrıda bulunduk. Ancak onlar Meclis’i tatile sokma kararı aldılar.

En düşük emekli maaşının 3 bin 500 TL olması kabul edilemez. Ve yılbaşında emeklilere gelmesi beklenen yüzde 20’lik bir zam çerçevesinde de en düşük emekli maaşlarının pek çoğu 3 bin 500 TL’nin altında olduğu için yeniden milyonlarca emekli 3 bin 500 TL maaşa mahkûm olmuş olacak. Bu kabul edilemez. Bu sebeple Meclis’te en düşük emekli maaşının 8 bin TL olması için yasa teklifi verdim.

AKP ve MHP, ‘Bu çok yüksek. 8 bin TL maaşı ödeyemeyiz. Bunun için kaynak yok’ diyecekler ama sevgili emekliler, bunun için kaynak var. Bütçemizden yandaşlara akan yüz milyarlarca lirayı kesersek en düşük emekli maaşını 8 bin TL yapabiliriz. En düşük emekli maaşının 8 bin TL olması için Meclis’e verdiğim yasa önergesine tüm siyasi partilerin desteğini bekliyorum.”

PaYLaŞşşş