Emekli Olmak İsteyenler Bu Habere Dikkat! SGK’ya Belgesini Getirenler hemen Maaş Bağlanacağı Duyuruldu…

10 yıllık sigortası bulunan bazı kişilere şartları yerine getirmesi halinde emeklilik imkanı sağlanıyor. Prim gününü tamamlama imkanı olmayanlar 10 yılda emekli olma şartları hakkında araştırma yapıyor ve detayları öğrenmek istiyor. Sigortası erken yaşta başlamış olanlar için detaylar belirtildi. Konu hakkında gelişmeleri haberimizde derledik. İşte, emeklilik hakkında o detaylar…

10 SİGORTASI OLAN EMEKLİ OLABİLİYOR!

Prim günü yetmeyen ancak yaşı nedeniyle bunu tamamlama imkanı da kalmayan kişiler ‘yaştan emekli’ olabilir. Şartlar ilk sigortalılık tarihine göre değişse de, 10 yılla, yani 3600 günle emekli olmak da mümkün.

Normal emeklilik dışında bir de yaşı ilerlemiş fakat prim ödeme gün sayısı az olan kişiler için yaştan emeklilik uygulaması bulunuyor. Yaştan emeklilikte daha düşük prim ödeyerek emekli olunur.

Hatta sadece 10 yıl çalışan bir kişi bile yaştan emekli olma hakkına sahip olabilir. Ancak bunun için erken yaşta sigortalı olmak gerekir.

Yaştan emeklilik, belirli bir yaşa gelmiş ve normal emeklilik için gerekli prim ödeme sayısını dolduramamış yani yeterince çalışamamış kişilere sağlanan bir haktır.

Prim gün sayısı yetmeyen ve bu nedenle emekli olamayan ancak yaşı nedeniyle prim ödeme gün sayısını tamamlama imkanı kalmamış kişiler yaştan emeklilik hakkından yararlanabilir.

İLK TARİHE DİKKAT

Yaştan emeklilik şartları ilk kez sigortalı olunan tarihe göre farklılaşıyor. 9 Eylül 1981’den önce ilk kez sigortalı olmuş kadınlar ve yine 23 Mayıs 2002 itibarıyla 15 yıl sigortalılığı bulunan kadınlar 50 yaşında ve 3600 prim günüyle emekli olabilir.

Diğer yandan 9 Eylül 1976’dan önce ilk kez sigortalı olmuş erkekler ve yine 23 Mayıs 2002 itibarıyla 15 yıl sigortalılığı bulunan erkekler 55 yaşında ve 3600 gün primle emekli olabilir.

1 GÜN BİLE ÇOK ÖNEMLİ

Söz konusu tarihten sonra ilk kez sigortalı olmuş kişiler için de yaştan emeklilik hakkı var. Ancak bu hakkın kullanılabilmesi için gerekli yaş şartı yükseliyor. Sosyal güvenlik sisteminde 1 günün bile önemi büyük.

Bazen 1 gün geç sigortalı olmak emeklilik hakkını 2 yıl geciktirebiliyor. Bu nedenle çalışanların mutlaka özellikle ilk kez çalışmaya başladıkları işyerlerinde sigortalarının yatırıldığını kontrol etmeleri gerekir. Çalışanların e-Devlet’ten sigortalarının yatırıldığını kontrol etmeleri önemli.

PaYLaŞşşş