e-Devlet EYT başvuru adımları! EYT başvurusu başladı mı, nereden, nasıl yapılır?

e-Devlet EYT başvuru adımları! EYT başvurusu başladı mı, nereden, nasıl yapılır? – Son Dakika Flaş Haberler

e-Devlet EYT başvuru adımları! EYT başvurusu başladı mı, nereden, nasıl yapılır?

EYT’de son durum konusu bugünün en sıcak gündemi olarak dikkat çekiyor. TBMM Genel Kurulu’nda milyonların beklediği EYT kanun teklifi için geçtiğimiz gün görüşüldü. Meclis Genel Kurulu görüşmelerinin ardından kabul gören EYT yürürlüğe girdi. Meclis’te açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Mevcut yasa ile yaş şartı, prim ve sigortalılık süresini tamamlayan emekli oluyor. Biz 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olan çalışanlar için burada yaş şartını kaldırıyoruz. Yeni bir şart kesinlikle getirmiyoruz” dedi. 3 Mart düzenlemesine göre Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Başvuru süreci ise düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından başladı. Kanun, 4 maddeden oluşuyor.

RESMİ GAZETE EYT YASASI KAPSAMI

-Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenen geçici maddeyle, ilgili kanunlara göre, teklifin yürürlük tarihinden sonra aylık bağlanması talebinde bulunanlardan yaşlılık veya emekli aylığı bağlanacak olanlar, söz konusu hükümlerde yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık veya emekli aylığından yararlanacak.

-Bu hüküm esas alınarak geriye dönük herhangi bir ödeme yapılmayacak ve geriye dönük hak talep edilemeyecek.

-İlk kez yaşlılık veya emekli aylığı bağlananlardan, yaşlılık veya emekli aylığı talebi nedeniyle işten ayrılış bildirgesi verilenlerin işten ayrılış tarihini takip eden 30 gün içinde en son çalışılan özel sektör iş yerinde sosyal güvenlik destek primine tabi çalışmaya başlamaları halinde, çalışılmaya başlandığı tarihten itibaren, sosyal güvenlik destek primi işveren hissesinin 5 puanlık kısmına isabet eden tutar Hazinece karşılanacak.

-Sosyal güvenlik destek primi işveren hissesi indiriminden yararlanılan sigortalının işten ayrılması halinde, bu indirimden tekrar yararlanılamayacak.

-Kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya alınan işçiler, il özel idareleri ve belediyeler ile bağlı kuruluşlarında ve bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinde, birlikte veya ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlası il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlarına ait şirketlerde işçi statüsüne geçirilenlerin; emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmaları halinde, çalıştırıldıkları kamu kurum ve kuruluşları veya şirketlerce iş sözleşmelerinin feshedilmesini zorunlu tutan düzenlemeler yürürlükten kaldırılacak.

EYT BAŞVURULARI BAŞLADI MI, NASIL YAPILIR?

Kanunun Resmi Gazete’de yürürlüğe girmesiyle EYT’de başvuru süreci başladı. Koşulları yerine getirenler, süre sınırı olmaksızın, SGK, PTT ve e-Devlet’ten başvuru yapabilecek. EYT düzenlemesinden yararlanmak isteyenler emeklilik için başvuru dilekçesi verecek. EYT’liler, sosyal güvenlik merkezlerine gitmeden emeklilik başvurularını yapabilecekleri gibi, emeklilik ile ilgili tüm işlemleri de buradan takip edebilecekler. 

e-DEVLET EYT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

e-Devlet üzerinden arama çubuğuna EYT yazınca, “Sosyal Güvenlik Kurumu/ Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi” butonuna tıklayarak adımları takip edecekler. O adımlar sonrası işlemlerini tamamlayabilecekler. Vatandaşlar arama yerine EYT yazdıkları an başvuru sistemine gidebilecekler.

-e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ‘gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesi’ne tıklayın.

-Ardından sayfada çıkan yeni başvuru sekmesine tıklayın.

-Tahsis talep türü olarak ise ‘yaşlılık aylığını” seçin.

-SSK kapsamında aylık talep edeceklerin ‘4A’, Bağkur kapsamına girenlerin ise ‘4B’ seçeneğini işaretlemesi gerekiyor. Seçim yaptıktan sonra ‘başvur’ butonu tıklayın.

-Maaş ödemesinin yapılacağı bankayı seçtikten sonra açıklama kısmına maaşınızı almak istediğiniz şubeyi yazın.

-Diğer iletişim bilgilerini de doldurun.

-‘Aylık alıyor mu?’ sorusunu da “evet” veya “hayır” olarak yanıtlayın.

-Son aşamada ‘ileri’ butonu ardından ‘başvur’ butonuna basılarak bilgiler SGK’ya gönderilmiş olacak.

İLK EYT MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), normal yıllarda emekli aylığı başvurularını iki hafta içinde sonuçlandırıyor. 28 Şubat tarihinde Meclis’te görüşülerek kabul edilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinde EYT’liler Mart’ta başvuracak ve ilk maaşlarını ise Nisan’da almış olacak. Maaşlar, emeklilik için başvuru dilekçesi verildikten sonraki ay başından itibaren ödenmeye başlanacak. Emekliliğe hak kazananların aylıkları kesintisiz ödenecek. Kıdem tazminatı ödemeleri de yapılacak. Ödemelerin zamanı, çalışanın işverenlerle yaptığı anlaşmaya göre değişecek.

2023 EYT MAAŞI NE KADAR?

2023 yılında 2.2 milyon vatandaşın yararlanacağı EYT düzenlemesinin bütçeye toplam yükü 194.4 milyar TL olacak. Mart’ta başvuracak vatandaşlar, 5 bin 811 lira ile 12 bin 389 lira aralığında ortalaması 8 bin 733 TL olan emekli aylığını Nisan ayında alabilecek.

EYT için banka promosyonu olacak mı? EYT’liler de bankalardan emekli promosyonu alabilir mi?

PaYLaŞşşş