Dünkü 6'lı masa toplantısında ne oldu? İYİ Parti ne yapacak? Kulis bilgileri...

Dünkü 6’lı masa toplantısında ne oldu? İYİ Parti ne yapacak? Kulis bilgileri…

Dünkü 6'lı masa toplantısında ne oldu? İYİ Parti ne yapacak? Kulis bilgileri...
Dünkü 6’lı masa toplantısında ne oldu? İYİ Parti ne yapacak? Kulis bilgileri…

 

6’lı masa toplantısı sonrası dikkatler İYİ Parti’de. Akşener parti kurmayları ile bir araya geldi, değerlendirme yaptı. Neler konuşuldu? Son durum ne? CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova kulis bilgilerini şöyle aktardı:

MASADAN NE OLDU?

Dün de söyledik Akşener partisinin genel eğilimini taşıdı masaya. Bir anket getirdiği ve yetkili kurullarım bunu masaya getirmem konusunda ricacı oldu dediği yansıdı. Zaten Kılıçdaroğlu da iki belediye başkanı görevlerinin başında duracak diyerek konuyu noktaladı.

Akşener ayrıca adayın hızlı bir şekilde her partinin de onay vereceği şekilde bir kamuoyu araştırması ile sorulmasını ve kim çıkarsa onunla yürünmesini teklif etti ama kabul görmediği ifade ediliyor.

 

Konunun uzamadığı Akşener’in yeniden yetkili kurulları ile konuşmak istediğini söylemesi ile aslında virgül koyulduğu o yüzden de pazartesi yine Saadet Partisi ev sahipliğinde toplanacağı belirtiliyor.

Dünkü 6'lı masa toplantısında ne oldu? İYİ Parti ne yapacak? Kulis bilgileri...
Dünkü 6’lı masa toplantısında ne oldu? İYİ Parti ne yapacak? Kulis bilgileri…

O AÇIKLAMADA NEDEN İMZASI VAR?

İYİ Parti’li kaynaklara göre o metin ortak adayı açıklama metni değildi. Ortak aday fikrini partilerin yetkili kurullarına götürme metniydi. Bu yüzden ortak açıklamada Meral Akşener’in imzası var.

DÜN AKŞAM İYİ PARTİ’DE NE KONUŞULDU?

Öncelikle Akşener bilgilendirme yaptı. Anket seçeneğine sıcak bakılmamasını anlattı. Ama partililer de diyor ki isim kim olursa olsun “Neye göre aday?” sorusunun karşılığı olmalı. Bir önceki toplantıdan sonraki metinde yer alan; “Cumhurbaşkanı adayını belirleme konusunda altı siyasi partinin istişare, uzlaşı ve halkın tercihlerini yansıtacak şekilde çalıştığını buradan duyurmak isteriz.” ifadesinin altı çizildi. Halkın tercihlerinin ne olduğuna önem verileceği taahhüttü var denildi. Diğer yandan Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugüne kadar hep, ortak adayın masanın mutabakatı ile belirleneceğini ifade ettiği de hatırlatıldı.

Peki masadan 1 parti hayır derse ne olacak sorusuna şimdi ne yanıt verilecek deniyor. İYİ Parti’de dün akşamki CHP’den gelen açıklama ve tweet’lere de tepki var. Kullanılan dil “Her halükarda kazandık havasındalar, bu bizim hassasiyetimizi zedeleyen bir durum” deniyor.

İYİ Parti’nin son iki yıldır aynı noktada olduğu, görüşlerinde milim oynama olmadığı da vurgulanıyor. “2 yıl önce genel başkan iki belediye başkanlığı adaylığına tabanın itirazı olmayacağını söylemişti. Kılıçdaroğlu seçeneği için kaybetme korkusu yaşandığını vurgulamıştı. Halen sabit duracağımız hat da bu. Kılıçdaroğlu ile kazanma endişemiz var. Diğer seçenekleri değerlendirmemek seçmen nezdinde kırgınlık kızgınlık, sandığa gitmemeye sebep olur, böyle düşünüyoruz” denildi.

Toplantıda Akşener’in “Ben hiçbir zaman karar mekanizmasına etki edecek imada bulunmadım. Kararı beraber alacağız ve siz alacaksınız ben hiçbir yönlendirme yapmayacağım ne derseniz başım üstüne diyeceğim. Kararı birlikte alacağız, bedeli birlikte ödeyeceğiz. Millete beraber yürüyeceğiz” mesajını verdiğini öğrendim.

 

6’lı masada ‘adaylık’ krizi: İYİ Partili Dikbayır önce yazdı sonra sildi

 

PEKİ NE OLACAK? İYİ PARTİ İTTİFAKTAN AYRILIR MI? BU DURUMDA AYRI BİR ADAY ÇIKARIR MI?

Henüz siyaseten bu sorulara yuvarlak yanıtlar veriliyor. Kılıçdaroğlu bu masadan tek ve ortak bir aday çıkacağını söyleyen isim. Bir partinin hayır dediği isim ortak aday sayılmaz. Bu durumda 6 partinin de evet diyeceği başka bir isim bakılır. Önerimiz kamuoyunun nabzını tutmak ama Kemal Kılıçdaroğlu ben aday olacağım diye diretirse o zaman masayı noter yerine koymuş olur. Masa dağılır ve de seçim kaybedilirse de sorumlusu o olur gibi yaklaşımlar var.

Açıkçası izlenimim İYİ Parti’nin son bir manevra ile masayı tüm seçenekleri gözden geçirmeye zorlayacağı, bu olmazsa da kararın tamamen diğer 5 partiye ait bırakacağı yönünde.

Bu durumda kerhen destekle masada kalabilir de ayrılabilir de. Ayrılırsa ne olur? Heyecan uyandıracak Kemal Kılıçdaroğlu’nun üzerinde oy potansiyeline sahip olacak bir aday çıkarmaları gerekecek. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş Kılıçdaroğlu’na rağmen aday olmaz deniyor bu durumda çok da seçenek görünmüyor aslında. Akşener’in adaylığı gündeme gelir yorumları var ama dediğim gibi İYİ Parti Genel İstişare Kurulu bir karar verecek ve Akşener bugün açıklama yapacak.

 

 

 

PaYLaŞşşş

Yorumlar kapalı.