‘Doğal gaz merkezi için ekipler çalışacak’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Tahıl Koridoru ile ilgili yapıcı tutumu için Putin’e teşekkür eden Erdoğan, Türkiye’de bir doğal gaz merkezi kurulmasına ilişkin de “Ortak hedeflere bir an önce ulaşmak için ekipler gereken teknik, hukuki ve ticari değerlendirmeleri yapacaklar” mesajını verdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Türkiye-Rusya ilişkileri ve tahıl koridoruna ilişkin gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

Anahtar rolde

Erdoğan görüşmede, tahıl ihracına ilişkin İstanbul Anlaşması’nın 120 gün süreyle uzatılması konusundaki yapıcı tutumu için Putin’e teşekkür etti. Rusya-Ukrayna savaşının uzamasının riskleri artıracağını, bu nedenle diplomatik görüşmelerin canlandırılması gerektiğini belirten Erdoğan, Rus ve Amerikan İstihbarat Başkanlarının Türkiye’de gerçekleştirdikleri temasların arazide kontrolsüz bir tırmanmanın önüne geçilmesi açısından anahtar rol oynadığını ifade etti.

Doğal gaz merkezi

Putin’in Türkiye’de bir doğal gaz merkezi kurulması teklifinden memnuniyet duyduklarını dile getiren Erdoğan, ortak hedeflere bir an önce ulaşmak için ekiplerin gereken teknik, hukuki ve ticari değerlendirmeleri yapacaklarını kaydetti. Erdoğan, İstanbul’daki terör saldırısı için ilettiği taziye dolayısıyla da Putin’e teşekkür etti.

Filistin’e başsağlığı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabından, Gazze’de meydana gelen yangın felaketinde vefat eden 21 Filistinli için başsağlığı mesajı paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaşımında, “Gazze’de meydana gelen yangın felaketinde aralarında çocukların da olduğu 21 Filistinli kardeşimizin vefatı bizleri derinden üzdü. Bu müessif hadisede vefat edenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara acil şifa, dost ve kardeş Filistin halkına başsağlığı diliyorum” ifadelerine yer verdi.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir