Diyanet Regaip Kandili önemi nedir? Diyanet Regaip Kandili önemi ne?

Diyanet Regaip Kandili önemi nedir? Diyanet Regaip Kandili önemi ne? – Günün Haberleri

Diyanet Regaip Kandili önemi nedir? Diyanet Regaip Kandili önemi ne?

Yılın ilk dini günü Regaib Kandili’nde eller semaya açılacak ve dualar edilecek. İslam alemi için önem taşıyan bu günde birçok kişi ibadetlerini gerçekleştirecek. Peki, tam olarak Regaib Kandili önemi ne?

REGAİB KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?

İslam dünyası için büyük öneme sahip üç aylardan, recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece idrak edilen Regaip Kandili, “rahmet ve bereket gecesi” olarak kabul ediliyor.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed bir hadisinde Regaib gecesi ile ilgili şöyle buyurmuştur:

Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez. Regaib Gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.) [İbn-i Asâkir]

Regâip, arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. Kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. “Reğîb” kelimesi ise, “reğabe”‘den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Regaip gecesi denilince; “Çok lütuf ve ihsanla dolu, kiymetli ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece” manası anlaşılır. Bu gecede Yüce Allah lütuflarını sağanak sağanak yağdırır.

Recep ayı ibadetleri neler?

PaYLaŞşşş