‘Dışarıdan desteğe ihtiyacımız yok’

HABER MERKEZİ – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD seyahatini takip eden gazetecilere yaptığı açıklamada gezinin düşündüğünden daha başarılı geçtiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, bir araya geldiği bilim insanlarının “Türkiye’den pek çok politikacının Amerika’ya geldiğini ama lütfedip kendilerini ve üniversiteyi ziyaret etmediklerini, bunun ilk olduğunu” söylediklerini belirtti.Kılıçdaroğlu, “Bilim insanları zaten Türkiye’ye geliyor, gezi bunun için miydi” gibi eleştirilere de “Ufku dar olanların bu eleştirileri yapmasını doğal kabul etmek lazım. Onun dünyası o kadar zaten. Sabahtan akşama kadar partililer kavga etsin, o da oturup bir makale yazsın. O kadar… Dünya nereye gidiyor, teknolojik gelişmeler ne, Türkiye’nin önündeki hedef ne? Bunları düşünmüyorlar” karşılığını verdi.

‘Güzel örnek olur’

Kılıçdaroğlu, ABD’de siyasetçilerle görüşmemesini ise şöyle açıkladı: “Tercih etmedim. Gittiniz görüştünüz diyelim. Siyasilere ne diyeceksiniz? Bugün bir genç arkadaş ‘Dışarıdan destek almanız gerekir’ gibi bir ifade kullandı. Söyledim yani, dışarıdan desteğe ihtiyacımız yok. Özgür irademizle ülkemize demokrasiyi getirebiliriz. Demokrasiyi ülkeye getirmek için birisinden icazet almanın mantığı yok. Kendi irademizle dikta yönetimini demokratik yollarla sonlandırabiliriz. Bu da siyaset tarihine giren güzel bir örnek olur.”

Kılıçdaroğlu, Temsilciler Meclisi’nden üç üyenin kendisiyle görüşmek istediği ancak reddettiği iddialarını da
“Siyasilerle görüşmeyeceğim’ diyorsunuz, geldikten sonra görüşürseniz doğru olmaz” sözleriyle yanıtladı.

‘Kayıp 8 saat’ iddiası

Kılıçdaroğlu “Sekiz saat kaybolması” ile ilgili eleştirilerin sorulması üzerine de TURKEN Vakfı’nın binasına giderek video çektiği yanıtını verirken “Arkadaşlarımla oturduk otel odasında, önce onlara açtım, düşüncem var diye. Doğrusunu isterseniz onlar da heyecanlandılar. ‘Kimsenin haberi olmaması lazım, normal çalışmanıza devam edin, havaalanına arkadaşları gönderin. Havaalanında ‘Genel Başkan başka yere gitti, yetişirse gelecek’ diye söyleyin’ dedim. Bindik arabaya, New York’a geldik” dedi. Kılıçdaroğlu, FETÖ’cülerle görüştüğü iddalarını da “Düzeysiz bir tartışma. Olayı bilmeden, araştırmadan, hatta sahte haritalar icat ederek yapıyorlar. Parayı veriyorsunuz, istediğiniz haberi yazdırıyorsunuz. Onlar gazeteci değil. Tetikçiden gazeteci olmaz. Pensilvanya nerede, bizim geldiğimiz yol nerede” diye yanıtladı.

‘Programa dönüşecek’

Kılıçdaroğlu, gezisinde edindiği izlenim ve bilgilerin hazırlayacakları hükümet programındaki “bilim ve teknoloji” başlığı içerisinde de yer alacağını ifade ederken “Aslında bu gezi kuracağımız hükümet programının açılımı olacak” dedi.

‘Sağlıklı bir eleştiri olması lazım’

Kılıçdaroğlu, Meclis’ten geçen dezenformasyon yasası konusunda “Özgür medyadan korkan bir iktidarın bu ülkeye hiçbir yararı olmaz. Nokta. Bir siyasetçinin ihtiyaç duyduğu şey sağlıklı eleştiridir. Eleştiriye tahammül edemiyorsanız, herkesi susturacağınızı sanıyorsanız olmaz..” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, Mehmet Ali Çelebi’nin AK Parti’ye katılmasıyla ilgili olarak da “O zamanki Çelebi ile şimdiki Çelebi arasında dünya kadar fark var. Ben o zamanki Çelebi’ye nikah şahitliği yaptım” diye konuştu.

CHP’den 81 ilde eş zamanlı tepki

CHP teşkilatları 81 ilde eş zamanlı olarak dezenformasyonla mücadele yasasına eş zamanlı basın açıklamasıyla tepki gösterdi. CHP İzmir İl Başkanlığı’ndaki basın açıklaması CHP İzmir İl Sekreteri Ahmet Yıldız, CHP İl Yönetimi ve ilçe başkanlarının katılımıyla gerçekleşti. Yıldız, yasanın 29’uncu maddesinde “muğlak ve ucu açık” ifadelerin yer aldığını belirterek “40 maddelik bu yasayla, başta düşünce ve ifade özgürlüğü olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin, gazeteciliğin ve basın özgürlüğünün altına son bir dinamit daha koymak istediği açıktır. CHP olarak, ülkemizin gerçeklerini, halkımızın sorunlarını ve hakikati her yerde haykırmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. l DHA

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir