Destekler hız kesmedi

Türkiye’de yaşanan depremlersonrası, dünyanın dört bir yanından yardımlar hız kesmiyor. NATO’nunTürkiye’ye 1000 adet konteyner yollama kararının ardından, Birleşmiş Milletler (BM) de acil fon sağlama çağrısı yapacağını duyurdu. “VOA”nın haberine göre, BM Sözcüsü Stephane Dujarric, “Türkiye’ye acil fon sağlama çağrısı yapmak için son aşamaya geldik” derken, yardım miktarına dair bir bilgi vermedi.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, bugüne dek 80 ton yardım malzemesiyle 1 milyondolardan fazla nakitiTürkiye’ye gönderdiklerini söyledi. Rusya’da yaşayan Türk ve Rus vatandaşlarının yardım konusunda seferber olduğunukaydeden Samsar, Azerbaycan diasporası dahil Rusya’daki diasporaların da yardım sağladıklarını belirtti.Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) de, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısının açılışında 1 dakikalık saygı duruşunda bulunurken, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye ve Suriye’ye 500 bin euroyardım yapacaklarını açıkladı.

Gürcistan, daha önce gönderdiği 108 kişilik arama kurtarma ekibini yeniledi. Yeni ekiple birlikte modern cihazlar, İHA’lar, iletişim araçları ve ilgili özel kurtarma ekipmanlarının yanında 100 tondan fazla insani yardım malzemesi de yollandı.

Kolombiya’dan gelen, 8 uzman köpeğin de dahil olduğu 20 kişilik arama-kurtarma ekibi Hatay’a vardı.Ayrıca Türkiye’nin Bogota Büyükelçiliği, Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile birlikte topladıkları 6 ton yardımı Türkiye’ye gönderdi. KKTC, 100’ün üzerinde arama kurtarma gönüllüsü ve 50 sağlık görevlisinin yanı sıra, Türkiye’ye 82 TIR yardım malzemesi ve 13 milyon TL’lik nakdi destek yaptı.Kazakistan, Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev’in talimatıyla, Gaziantep’e 55 tonluk ek insani yardım gönderme kararı aldı. Ukrayna, Romanya, Bosna Hersek, Pakistan ve Kanada’dan gönderilen 11 TIR insani yardım malzemesi, uçakla Kayseri Erkilet Askeri Havalimanı’na vardı.

Stoltenberg Türkiye’de

Yabancı ülke liderleri ve bakanlarının Türkiye’ye destek ziyaretleri sürerken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de bugün Türkiye’de olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesi planlanan Stoltenberg’in,NATO’nun dayanışma mesajını ileteceği bildirildi. Bununla birlikte dünkü NATO Savunma Bakanları Toplantısısaygı duruşuyla açılırken, Stoltenberg, müttefikleradına Türkiye’ye başsağlığı diledi ve desteklerin süreceğini belirtti.

Blinkengelecek

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın da 16-22 Şubat arasında resmi ziyaret için Almanya, Türkiye ve Yunanistan’a gideceği açıklandı. Blinken’ın depremin ardından yardım çalışmalarının Türkiye ile koordineli şekilde yürütüldüğü İncirlik Üssü’nü de ziyaret etmesi bekleniyor.

Afganistan’daki Taliban yönetiminebağlı Afgan Kızılayı (ARCS), sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi Cihad Erginay’a 4.5 milyon Afganisi (50 bin dolar) yardımı yaptığını açıkladı. ARCS Başkanı Matiul Hak Halis’in, bağış paralarını naylon bir poşet içinde teslim etmesi dikkat çekti.

Kral 3. Charles’tan Türk yardımseverlere ziyaret

İngiltere Kralı 3. Charles, Suriye’nin kuzeyinde de kayıplara neden olan depremler nedeniyle Londra’da Türk ve Suriyeli toplumun temsilcilerini ziyaret etti.Batı Londra’daki Hounslow’da Türkiye’ye gönderilmek üzere yardımları organize eden Türklerle bir araya gelen Kral Charles, onların ikram ettiği çayı da içti. Bu ziyarette Kral’a, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın da eşlik etti. Kral, depremler sonrasıAfet Acil Durum Komitesi fonuna şahsen bağışta bulunmuştu. Komite, toplamda 60 milyon sterlin bağış topladı.

‘36 bin çadır geldi’

ANKARA Milliyet – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, depremler sonrası 100 ülkenin Türkiye’ye yardım teklifinde bulunduğunu, şu an 76 ülkenin 7 bin 606 personelle sahada olduğunu 12 ülkeden ekiplerin ise geri döndüğünü kaydeden Çavuşoğlu, “Ekip göndermesi beklenen 2 ülke daha var. Görevini tamamlayıp dönenler de var” diye konuştu. Yurt dışından 111 bin çadır taahhüt edildiğini, 36 bin çadır geldiğini vurgulayan Dışişleri Bakanı, “Gelmesi planlanan 51 bin var. Diğerleri planlanıyor. Ayrıca 105 bin çadırı da biz satın alıyoruz. Katar’dan konteynerler de yola çıkmaya başladı, gemi ile doğrudan İskenderun Limanı’na gelecek” değerlendirmesini yaptı.

PaYLaŞşşş