Depremde perde sayesinde hayata tutundular

Depremde perde sayesinde hayata tutundular

6 ay önce evlenip Antakya yerleşen çift, Odabaşı Mahallesi’nde bulunan 9 katlı Özkan Kardeşler Apartmanı’nın 5. katında oturuyordu. Deprem sırasında oturdukları binanın ön tarafta iki katı arka tarafta ise 4 katı zemine gömüldü ve bina arkaya doğru yattı. Elçi çifti de, birbirine bağladıkları perdelere tutunarak hayatta kaldı. “Hayatımın en zorlu sürecini yaşadım” diyen İbrahim Ethem Elçi yaşadıklarını Milliyet’e anlattı:

“İlk başta hafif bir sarsıntı oldu, bu sarsıntı hisseder hissetmez, eşim hamile olduğu için üzerine kapandım. Çok kısa bir süre sonra deprem şiddetini artırdığında hemen yatağımızın yanına çömeldik. Yan komşumuzun duvarı yıkılıp üzerimize düştü. Hemen Reyhanlı’da oturan ağabeyimi aradım yardım istedim. Telefonu kapattıktan sonra zorlayarak üzerimize düşen duvarın altında bir şekilde kurtulduk ama binanın da dışına çıkmamız gerekiyordu. Pencereden başka çıkabileceğimiz bir nokta yoktu. Hemen yan odaya yöneldik ve perdeleri bilgisayar sandalyesinin ayağına bağladık. Önce ben indim ve herhangi bir sıkıntı yaşamayınca aynı şekilde eşimi yönlendirdim ve eşim de indi.

Yaşadığım her şey çok korkunçtu. Biz indiğimiz sırada hâlâ apartmanın duvarları düşüyordu, yıkım devam ediyordu. Alt katta oturan bir adam da içeri girip kendisine yardım etmemi söyledi ama girmem mümkün değildi. Yine alt kattaki başka bir komşumuz, ‘Pencerem açılmıyor, lütfen çocuklarımı da alın’ dedi. Komşumuzun iki çocuğunu pencereden alıp aşağıya indirdim. Perdeler sayesinde kurtulduk.” 

PaYLaŞşşş