Deprem Uzmanı Naci Görür’den Dikkat Çeken Açıklama: “Bunu İlk Kez Söylüyorum Türkiye Duysun…”

Naci Görür yaptığı açıklamada, “Başka yerlerde irili ufaklı depremler olabilir, burada da küçük depremler oluyor ama Türkiye’nin en büyük fay zonları enerjiyi boşalttı. Bu bir fırsat ve bunu ilk kez söylüyorum, tüm Türkiye duysun” dedi.

“İkinci deprem çok nadir görülen bir olay olan ‘tetikleyerek’ oldu”

Naci Görür, 3 gün önce depremle ilgili uyarıda bulunduğunu vurgulayarak, “Elazığ depremi olunca size ifade vermiştim. Elazığ depremi Doğu Anadolu fayı üzerinde oldu, o fay uyandı. Daha önce deprem üretmiyordu. Ben 21 yaşındayım. ‘Bu yüzyılda bir ara depremler üreterek enerji açığa çıkar’ dedim. Doğu Anadolu fayı Elazığ bölgesini yerle bir ettikten sonra Maraş, Çelikhan, Erkenek ve Hatay bölgeleri tehdit altında, “Bundan sonra bu bölgelerde büyük depremler olacağını düşünüyorum” dedim.

Şimdi, bir bölgede uzun süredir deprem olmadığında, o fay hattı üzerinde çok fazla stres biriktiğini düşünüyoruz. Halkın anlayacağı şekilde söyleyelim, enerji biriktirdiğini düşünüyoruz.

Elazığ depremi meydana geldiğinde, Elazığ depreminin açığa çıkardığı enerjinin bir kısmı Doğu Anadolu fayının Maraş tarafına yönlendirilmiştir.

Maraş’ta hayati bir enerji biriktiyse ve siz de oraya fazladan enerji aktarırsanız Maraş’tan korkmaya başlarız. O korku ve beklentiyle “Maraş’a dikkat et” dedim. Yazdım, çizdim, ‘depremlere hazırlıklı olun burada kentsel dönüşümü ihmal etmeyin’ dedim.

Maalesef 6 Şubat geldi ve 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki deprem oldu. Bu ikinci deprem meydana gelmek için “tetiklendi”. Oradaki fay sistemleri birbirini tetikler.

İlk deprem Ölüdeniz fayı üzerinde, ikincisi ise Doğu Anadolu fayı üzerinde meydana geldi. İki depremin dokuz saat arayla meydana gelmesi çok nadirdir. Baktığımızda binaların çoğu beslenme çantası gibi çöktü” dedi.

“STRES TRANSFERİ OLABİLİR, HATAY VE ADANA KESİMİNDE DİKKATLİ OLMAMIZ LAZIM”

Prof. Dr. Naci Görür, Hatay ve Adana için uyarılarda bulunarak, “Çevredeki faylarda belirli bir stres transferi olabilir. Bu depremlerden sonra Hatay ve Adana yöresinin daha hassas hale geldiğini düşünüyorum.

Adana havzasında Doğu Anadolu fay kuşağının devamı gibi düşünülen, orada da irili ufaklı faylar var, Hatay’ın ölü fay kesimlerinde bir stres transferinin olabileceğini, oralara bir yük geldiğini düşünüyorum.

Oralarda özenli ve dikkatli olmak lazım ama onun dışında büyük ölçüde Doğu Anadolu fayı enerjisini boşalttı ve azalttı. Tıpkı Kuzey Anadolu fayı gibi.

Bundan sonra büyük ölçüde o faylarda bir rahatlama olacaktır. Uzun dönem büyük depremler meydana gelmeyecektir” şeklinde konuştu.

“İLK KEZ SÖYLÜYORUM, İKİ FAY ENERJİSİNİN BÜYÜK KISMINI BOŞALTTI”

Türkiye’de en fazla deprem üreten iki fay hattının enerjisinin büyük bir kısmının boşalttığını belirterek, Prof. Dr. Naci Görür “Türkiye’de en fazla deprem üreten iki fay var.

Biri Kuzey Anadolu fayı, diğeri Doğu Anadolu fayı. Her iki fay enerjisinin büyük bir kısmını boşalttı. Bu demektir önümüzdeki birkaç yüz sene içerisinde Türkiye’de çok büyük bir deprem olmayacak, en azından bu iki fay kuşağı boyunca.

Bu bizim için ülkeyi depreme hazırlama açısından bir şans. İrili ufaklı başka yerlerde deprem olabilir, burada da küçük depremler olur ama Türkiye’nin en ağırlıklı fay zonları enerjiyi boşalttı.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir