Denizaltıda taciz iddiasına soruşturma

Soruşturma kararı, muhbirlerin kadın askerlere yönelik düşmanlık, zorbalık ve cinsel taciz iddialarında bulunmasının ardından geldi. Key, suçlu bulunan herkesin rütbesine bakılmaksızın sorgulanacağını belirterek “Bu iddiaların varlığı bile çok çirkin. Cinsel saldırı ve tacizin kraliyet donanmasında yeri yoktur ve hoş görülmeyecektir” dedi.

BÜYÜK SUÇLAMALAR

İngiliz basınına göre, denizaltı hizmetinde suistimal iddiaları, donanmanın 2011’de kadın eleman alma yasağını kaldırmasının ardından ortaya çıktı. İddialar arasında denizaltıların, kadınların tecavüze uğramaları gereken sıraya göre sıralanması da yer alırken, kıdemli askerlerin, komuta ettikleri kadın personele karşı cinsel içerikli jestler ve yorumlar yaptığı da öne sürüldü. Haberlerde ayrıca, kadınlara bağırıldığı ve şiddet gördükleri de iddia edildi.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan haberde, İngiliz ordusunun içindeki iğrenç taciz olayları gözler önüne serildi. Nükleer silah taşıyan öncü sınıfı denizaltılarda görev yapan 30 yaşındaki Sophie Brook, yaşadıkları dehşeti anlattı. Hem fiziksel hem psikolojik olarak istismara uğradığını belirten genç kadın meslektaşları tarafından sık sık şiddet gördüğün dile getirdi.

O yıllarda henüz 18 yaşındayken orduya katılan Brook, aslında rüyalarını gerçekleştirdiği için çok mutluydu. London School of Economics’te ekonomi okuma teklifini geri çevirdi. Önce Kraliyet Donanması’nda üç yıl geçirdi ardından Denizaltı servisine katıldı. Tüm beklentilerini karşılayacak heyecan verici bir kariyere başladığına emindi…

‘TECAVÜZ LİSTESİ HAZIRLADILAR’

Brook, C olarak isimlendirdiği ve kıdemli bir memur olduğunu söylediği bir askerin kendisine cinsel organını gösterdiğini ve onu zorla öptüğünü öne sürdü. Brook için en korkuncu ise bulduğu listeydi. Donanmadaki erkek askerlerin, denizde feci bir olay olması durumunda kadın meslektaşlarına tecavüz etmek üzere bir liste hazırladıklarını öne sürdü. Brook, “Listede altıncı sıradaydım” dedi.

‘KENDİ UZUVLARIMIZI KIRMAYA ÇALIŞTIK’

Brook, zaten kaçış imkanı bulunmayan bir denizaltında yaşadığı bu korkunç olaylardan sonra kendine zarar vermeye başladığını ve intihara meyilli olduğunu anlattı. Brook, kendisinin ve diğer kadın meslektaşlarının karşılaştığı korkuyu şu ifadelerle anlattı: “Devriyeye çıkmaya o kadar çok korkuyorduk ki kendi uzuvlarını kırmaya çalışan insanlar oldu. Sırf çalışmamak ve bu muameleyi görmemek için.” dedi.

Şu anda 30 yaşında olan Brook, filoya katılan ilk kadınlardan biriydi, ilk kadın savaş subayı olarak tarih yazdı ve hatta bir denizaltının ilk kadın kaptanı olmaya adaydı. Ancak eski teğmen yaşadıkları nedeniyle kaptan olmak bir yana halen tedavi görüyor… Bugün bile yaşadıklarının izlerini halen silemediğini söylüyor…

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir