DASK nedir, ne demek? Deprem sigortası DASK ne kadar ödeme verir? DASK poliçe hesaplama

DASK nedir, ne demek? Deprem sigortası DASK ne kadar ödeme verir? DASK poliçe hesaplama – Son Dakika Haberleri İnternet

DASK nedir, ne demek? Deprem sigortası DASK ne kadar ödeme verir? DASK poliçe hesaplama

Evin bulunduğu konuma, metrekaresine ve yılına göre DASK tarafından farklı tutarlarda poliçe ve ödeme bilgisi hesaplanıyor. Bunun ardından deprem sigortası için kişinin ne kadar ödeme yapacağı ve hasar olması durumunda ne kadar ödeme alabileceği öğreniliyor. İşte DASK ile ilgili bilinmesi gerekenler…

DASK NEDİR, NE DEMEK?

Zorunlu Deprem Sigortası, devlet tarafından sunulan bir güvencedir. Bu sigorta, konutları depreme ve depremin doğrudan neden olduğu yangın, infilak, yer kayması ve tsunami gibi afetlere karşı güvence altına alır.

DASK NASIL YAPILIR?

Evlerinin ve ailelerinin geleceğini güvence altına almak isteyen konut sahipleri, en yakın sigorta acentesine veya banka şubesine giderek sigortalarını yaptırabilirler. Konut ve kimlik bilgilerini beyan eden herkes poliçe sahibi olabilir. Yıllık olarak düzenlenen poliçelerin prim tutarları konutun yapı tarzına, brüt yüz ölçümüne, inşaa yılına, kat sayısına ve bulunduğu mahallenin risk grubuna göre hesaplanır. DASK, prim tutarını tüm vatandaşların karşılayabileceği seviyede tutmaya özen gösterir. Poliçesini her yıl yenileyen poliçe sahipleri yenileme indiriminden faydalanır. İnşaat tarihi ve Kat sayısına göre indirim/sürprim uygulanmaktadır.

DEPREM SİGORTASI DASK NE KADAR ÖDEME VERİR?

Poliçe sahibi, konutu depremde hasar gördüğünde ilk olarak ALO DASK 125 Çağrı Merkezi’ne başvurur. Yetkiliye, poliçe ve/veya vatandaşlık numarası, depremden hasar gören konutun açık adresi ve telefon numarasının verilmesi hasar takip dosyasının açılması için yeterlidir. Zorunlu Deprem Sigortası’na sahip kişiler, sigortasının yaptırıldığı firmaya başvuru yaparak DASK’tan faydalanılabilir. Şu anda ihbar dahi gelmeden sigortalılara destek olunuyor. DASK, 2023 yılında depremde hasar gören evler için ödenecek azami teminat tutarını 320 bin TL’den 640 bin TL’ye çıkardı. DASK’ta 7 risk grubu ve 2 farklı yapı tarzına göre belirlenmiş 14 tarife fiyatı bulunuyor.

DASK SİGORTA PRİMİ VE SİGORTA BEDELİ HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ…

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir