Cüneyt Arkın’ın vasiyeti ortaya çıktı

Cüneyt Arkın dün gece saatlerinde rahatsızlanarak Beşiktaş, Ulus’ta bulunan özel bir hastanede tedavi altına alındı. Eşi Betül Cüreklibatır ve yakınları hastaneye geldi. 85 yaşındaki oyuncu burada hayatını kaybetti.

Türk sinemasına damga vuran ve yüzlerce filmde rol alan Arkın’ın vefatı başta ailesi ve yakın dostları olmak üzere herkesi yasa boğdu. Daha önce Bilal Özcan’ın ‘Laf Aramızda’ programına katılan Arkın’ın sohbet esnasında vasiyetini açıkladığı ortaya çıktı.

“PARANIN DA ŞÖHRETİN DE KIYMETİNİ BİLMEDİK”

Kazandığı paralarla hiç yatırım yapmadığını söyleyen usta isim, “Biz paranın da şöhretin de kıymetini bilmedik. Bir dükkan bir şey yapmadık. Bilmiyorum çok uzun yaşarsam sefalet içinde kalabilirim, ölebilirim. Ya çalışacaksın ya bir yerden para gelecek. Yalnız benim bir huyum vardır babamdan kalma, ‘3 kuruş kazanırsan bir kuruşunu biriktireceksin’ derdi. Biriktirdim” demişti.

“Filmde olduğum gibi hayatta da yoksuldum”

“Ancak bir yatırım yapmadık, akıllılık yapmadık” diyen Arkın, “Hazır para ne kadar dayanır ki. İyi ki biriktirmişim iyi ki. Levent’te oturduğum eve güveniyordum. Onu sattığım zaman karı koca başımızı sokacağımız bir ufak yerimiz olabilirdi” diye konuşmuştu.

Usta sanatçı, sözlerini; “Kalan parayla da yaşardık. Sit alanı ilan etmişler orayı. Yani benim evim 5 liraysa 1 liraya satamıyorsun şimdi alan da bir şey yapamaz çünkü. Yalnız bir şey var. Ben köylüyüm zorluklarla baş etmeyi severim…” şeklinde noktalamıştı.

“BENİ ANNE-BABAMIN YANINA GÖMÜN”

Vasiyetiyle ilgili de konuşan Arkın, “Atım Hasretim’in yanına gömülmek istemiştim. Ama sonra çok yanlış anlaşılır diye korktum. ‘Beni, anne babamın yanına gömün’ dedim” ifadelerini kullanmıştı.

CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU

Usta isim Arkın’ın cenaze programı belli oldu. Arkın için Perşembe günü saat 10.00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde tören düzenleneceği, ardından usta oyuncunun Teşvikiye Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlanacağı öğrenildi.

Ünlülerden Arkın’a veda mesajları

CÜNEYT ARKIN KİMDİR?

Yeşilçam’ın unutulmaz sanatçısı Arkın 1937 yılında doğdu. Arkın, Eskişehir’in bir köyünde doğdu, yokluk içinde büyüdü. Çok çalışkandı, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı. Doktor oldu.

1963 yılında “Artist” dergisinin düzenlediği Sinema artisti yarışmasına girdi ve birincilik aldı. Kariyerindeki dönüm noktası 1963’te askerliğini yaparken 1. Hava Jet Üssü’nde yönetmen Halit Refiğ ile tanışması oldu. Askerlik bitince, 1964’te Halit Refiğ’in “Gurbet kuşları” filmiyle sinemaya adım attı.

PaYLaŞşşş