Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dünyaya terör mesajı: Dökülen her kana ortaktır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endenozya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Liderler Zirvesi sonrası basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

G20 Liderler Zirvesi’nin, Endonezya’nın müstesna ev sahipliğinde tamamlandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dönem Başkanlığı görevini başarıyla icra eden Endonezya’yı tebrik ediyorum. Şahsıma, eşime ve heyetime gösterdikleri ev sahipliği için Cumhurbaşkanı Sayın Widodo başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

“TERÖR ÖRGÜTÜNE DESTEK VERENLER DE DÖKÜLEN HER DAMLA KANA ORTAKTIR”

İstiklal Caddesi’nde pazar günü meydana gelen terör saldırısı sonrasında doğrudan telefon ve mesaj yoluyla taziye ve geçmiş olsun dileklerini ileten tüm dostlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İkisi çocuk 6 sivilin hayatını kaybettiği bu alçak saldırı terörün kanlı ve çirkin yüzünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. DEAŞ’la mücadele bahanesi altında terör örgütüne destek verenler de dökülen her damla kana ortaktır. Bölücü terör örgütü, Suriye ve Irak’ta köşeye sıkıştıkça çaresizliğini bu tür kalleş eylemlerle gizlemeye çalışmaktadır. Ne yaparlarsa yapsınlar, kimin arkasına saklanırsa saklansınlar teröristler kendilerini bekleyen acı akıbetten kurtulamayacaklardır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Zirvesi’nin yapıldığı Bali’den ayrıldı

Emniyet birimlerini hain saldırının faili olan teröristi ve iş birlikçilerini kısa sürede yakaladıklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ülkemizin ve bölgemizin geleceğinde terörün hiçbir türlüsüne yer olmadığının altını tekrar çizmek istiyorum. Terör tehdidini kaynağında bertaraf etme stratejimizi kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Tüm dost ve müttefiklerimizin de Türkiye’nin bu haklı mücadelesine samimi desteğini bekliyoruz. Bir kez daha terör saldırısında vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyor, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum.”

“KÜRESEL SİYASİ VE EKONOMİK GÖRÜNÜME İLİŞKİN SON GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİK”

Bu seneki G20 temasının, “Birlikte Toparlanma-Daha Güçlü Toparlanma” olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede, sene boyunca bakanlar düzeyinde toplantı ve çok sayıda teknik düzeyde çalışma gerçekleştirildiğini belirtti ve “Türkiye olarak bu faaliyetlere aktif olarak katıldık, görüşlerimizi yapıcı şekilde paylaşarak Zirve gündemine katkıda bulunduk” diye konuştu.

Zirve kapsamında, küresel siyasi ve ekonomik görünüme ilişkin son gelişmeleri değerlendirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları kaydetti: “Dünyamız son 3 yıldır salgınla başlayan, ardından sıcak çatışmalar ve bölgesel gerilimlerle daha da çetrefil hâl alan sancılı bir süreçten geçiyor. Salgın döneminde alınan katı tedbirlerin, tedarik zincirleri ile uluslararası ticaretin işleyişi üzerindeki olumsuz etkilerini hâlen hissediyoruz. Bilhassa aşırı yükselen enerji, gıda ve hammadde fiyatlarının, hiçbir ayrım yapmadan, tüm ekonomileri zorladığı görülüyor.”

Avrupa ve Amerika dâhil pek çok bölgede son 50-60 yılının zirvesine ulaşan enflasyon rakamlarının, karşılaşılan sıkıntının büyüklüğünü ortaya koyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun hiçbir ülke, şimdiye kadar kendisini bu enflasyon cenderesinin dışında tutmakta başarı sağlayamadı. Alışılageldik usullerle, ezberlenmiş yöntemlerle enflasyonu düşürme formülünün ise henüz istenilen sonuçları veremediğini görüyoruz. Bu yöntemlere başvuranlar, daha da yükselen enflasyon sorunuyla birlikte istihdam kayıplarıyla da yüzleşmeye başlamışlardır” dedi.

“Küresel ekonomiyle ilgili giderek artan resesyon tartışmaları, yakın gelecekte bizleri bekleyen tehlikeye işaret ediyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uluslararası kuruluşların raporları ve ekonomik göstergeler, şayet bir çıkış yolu bulunamazsa, mevcut durumun kötüleşeceğini gösteriyor. Elbette, bu kriz belli bölgelerin değil, batıdan doğuya, kuzeyden güneye tüm ülkelerin krizidir. Ancak küresel ekonomideki kötüleşmenin en şiddetli vurduğu yerler, Afrika ve Asya’daki kırılgan devletlerdir. Salgın döneminde sağlık alanında ortaya çıkan gayri insani manzaralar, bugün de gıda ve enerji alanında tekerrür etmektedir” ifadelerini kullandı.

“MİLLİ GELİRE GÖRE DÜNYANIN EN FAZLA İNSANİ YARDIM YAPAN ÜLKESİYİZ”

Somali’den Yemen’e, Sudan’dan Afganistan’a uzanan geniş bir bölgede milyonlarca insanın, açlık ve kıtlık tehdidiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aynı şekilde ekonomik kriz, özellikle Batı ülkelerinde Müslümanların yanı sıra Afrika ve Asya kökenli göçmenlere karşı nefret söylemlerini de artırmıştır. 7 milyon vatandaşı yurtdışında yaşayan bir ülke olarak, nefret söylemlerinin vardığı ürkütücü boyutları gayet iyi biliyoruz. İslam ve yabancı düşmanlığı ile mücadelede daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Türkiye’nin, tüm insanlığın huzurunu, barışını ve refahını etkileyen bu sınamalar karşısında üzerine düşeni yerine getirmenin çabasında olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgın döneminde, toplam 161 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbı yardım malzemesi göndererek nasıl ihtiyaç sahiplerinin yanında olmuşsak, bugün de tüm gücümüzle barışın, refahın ve adaletin tesisi için samimiyetle gayret gösteriyoruz” diye ekledi.

Türkiye’nin milli gelire göre dünyanın en fazla insani yardım yapan ülkesi olduğunu da vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaklaşık 5 milyon yerlerinden edilmiş kişiye yıllardır ev sahipliği yapıyoruz. Yardım kuruluşlarımızla nerede bir ihtiyaç sahibi varsa imdadına koşuyoruz. Bölgemizdeki çatışmaları sonlandırmak ve akan kanı durdurmak için en fazla çalışan ülke konumundayız” şeklinde konuştu.

“GIDA KRİZİNİN ÇÖZÜMÜNE BÜYÜK KATKI SAĞLADIK”

Ukrayna’da ihtilafın ilk gününden bu yana savaşın kazananı, adil bir barışın ise kaybedeni olmayacağı düşüncesiyle hareket ettiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasına şöyle devam etti: “Taraflar nezdinde bu anlayışla pek çok kolaylaştırıcı ve arabulucu nitelikte girişimde bulunduk. Tarafları pek çok defa aynı masa etrafında bir araya getirme başarısını sergiledik.”

Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletlerle birlikte Karadeniz’de Tahıl Koridoru’nu inşa ettiklerini de kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu şekilde gıda krizinin çözümüne büyük katkı sağladık. Şimdiye kadar yaklaşık 11 milyon ton tahılın dünya pazarına girmesini temin ettik. Mutabakatın kesintisiz işlemesi ve ayrıca tahılın Afrika başta olmak üzere en fazla ihtiyacı olan ülkelere ulaşımı için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Biden’dan Erdoğan’a söz: F-16 satış sürecine desteğimiz sürecek

SORU-CEVAP

Yabancı medyadan bir gazetecinin sorduğu, “F-16 gündemde. Bu konuda bir gelişme var mı? F-16 programı ile alakalı olarak son seçimleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Diğer taraftan da Ege, Suriye ve Irak’ta Türkiye agresif bir politika izliyor ve burada yapmış olduğu operasyonlar var. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?” şeklinde gelen soruya Erdoğan’ın yanıtı şöyle oldu;

Sayın Biden olumlu gelişmelerin olduğunu söyledi. Cumhuriyetçilerle New York’ta yaptığım görüşmelerde bu konuya olumlu yaklaştıklarını kendilerinden dinlendim.

ABD’de yaşayan bir Türk olduğunuzu söylediniz. Buna pek inanmıyorum. Farklı bir herhalde ırkçılığın içindesiniz. Sorduğunuz soru bunu aynen ortaya koyuyor. Kuzey Irak’ta veya Suriye’nin güneyinde oradaki Kürtlerle ilgili herhangi bir sorunumuz yok. Türkiye’deki Kürt vatandaşlarımızla bir sorunumuz olmadığı gibi.

“NE GEREKİYORSA ONU YAPMAKTA KARARLI OLDUĞUMUZU TÜM DÜNYANIN BİLMESİ LAZIM”

Erdoğan, geçtiğimiz Pazar günü İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen bombalı saldırıya yönelik sorulan soruya ise “Şu anda sorgulamalar, soruşturmalar devam ediyor ve bildiğiniz gibi 81 yaralımız vardı. Şu anda bu yaralı sayısı 25’e düştü. Diğerleri taburcu edildi. Tabii 6 vefat var ve bu sorgulamalar neticesinde nereye uzanıyor? Bunların araştırılması yapılıyor. Bu araştırma neticesinde de ne gerekiyorsa onu yapmakta kararlı olduğumuzu tüm dünyanın bilmesi lazım” yanıtını verdi.

“BAŞTA SAYIN PUTİN OLMAK ÜZERE GÖRÜŞMELERİMİZİ DEVAM ETTİRECEĞİZ, BARIŞIN YOLU DİYALOGDAN GEÇER”

Rusya-Ukrayna arasında gerçekleştirilmesi beklenen barış görüşmelerine yönelik Erdoğan, “Tabii görüşmelerimiz sürekli devam ediyor ve şu an itibariyle devam edeceği kanaatindeyim. Herhangi bir sıkıntı burada yok ve döner dönmez yine başta Sayın Putin olmak üzere görüşmelerimizi devam ettireceğiz. Çünkü barışın yolu diyalogdan geçer ve biz bu konuda bir defa özellikle kararlı olduğumuzu hep söyledik. Söylemeye devam ediyoruz ve bu sürecin devam etmesi zaten tüm dünya için geçerli olan bir şeydir ve daha önce de Sayın Putin’le yaptığım görüşmelerde bunun ışıklarını gördüm” ifadelerini kullandı.

Content Video – Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Polonya’ya düşen füzelere ilişkin açıklama

“HERHANGİ BİR YERDEN, HERHANGİ BİR ÜLKEDEN İCAZET ALMAMIZA GEREK YOKTUR”

Erdoğan, Özbekistan’da gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin (KKTC ) gözlemci ülke statüsü verilmesine yönelik Yunanistan ve ABD’den gelen açıklamaları değerlendirerek, “Kuzey Kıbrıs’la ilgili bizim Türk Devletleri Teşkilatında aldığımız karar geçerlidir ve bu kararla ilgili herhangi bir yerden, herhangi bir ülkeden icazet almamıza da gerek yoktur. O iş bitmiştir. Bundan sonraki süreçte de bu olumsuz yaklaşan ülkelere gerekli olan yerde gerekli cevabı vermeye devam ederiz” diye konuştu.

FRANSA VE İTALYA İLE SAMP/T İŞ BİRLİĞİ

SAMP/T hava savunma sistemiyle ilgili sorulan soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Diğer SAMP/T ile ilgili konuda da şu an itibariyle bazı teknik engeller söz konusu. Bu teknik engelleri de aşarak gerek Sayın Macron (Fransa Cumhurbaşkanı) gerekse Meloni (İtalya Başbakanı) ile yaptığımız görüşmede bunları da aşacağımız kanaatindeyim” dedi.

“BIDEN’LA YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMEDE BU OLUMLU HAVAYI DA HİSSETTİM”

Erdoğan, ABD ile F-16 ile ilgili yürütülen müzakerelere ilişkin, “Yani gelişmeler şu anda olumlu. Fazla detaya zaten girmeye de gerek yok. Sayın Biden’la yaptığımız görüşmede bu olumlu havayı da hissettim” dedi.

Polonya’nın Ukrayna sınırındaki köyüne füze düştü!

“RUSYA’NIN BİZİMLE BU İŞİN ALAKASI YOKTUR DEMESİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Dün akşam saatlerinde Polonya’ya düşen füzeye ilişkin sorulan soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Bu konuyla ilgili olarak ben Rusya’nın yaptığı açıklamaya doğrusu saygı duymak durumundayım. Rusya’nın bizimle bu işin alakası yoktur demesi bizim için önemli ve bütün bunların yanında sabah yine Olaf Scholz’la da (Almanya Başbakanı) yaptığımız şeyde (görüşmede) yani bunun detay araştırmalarının yapılması gerekiyor. Böyle bir kararı vermenin de doğru olmayacağını o da söyledi ve ben ister istemez Rusya’nın bizimle alakası yok ve Biden’ın da bu füzelerin Rus yapımı olmadığını açıklamış olması herhalde bunun Rusya’yla alakası olmadığını göstermektedir. Bu bir teknik arıza olabilir veya farklı olabilir. Onun için inceleme, araştırma şart” ifadelerini kullandı.

“40 YILDIR TERÖRLE MÜCADELE EDEN BİR ÜLKEYİZ”

Erdoğan, İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen bombalı saldırıyla ilgili gelen taziyelere yönelik, “Şu an itibariyle aldığımız taziyeler Endonezya tarafından, bizler için zaten gerçekten tatmin edicidir. Çünkü o bir duyarlılıktır ve bu duyarlılığa biz de teşekkür ediyoruz. Ama şunu herkesin bilmesini isteriz ki İstiklal Caddesi’ndeki bu olayın akabinde şu anda İstanbul’umuzda, ülkemizde hava normale dönmüştür ve bu konuyla ilgili zaten 40 yıldır terörle mücadele eden bir ülkeyiz ve terörle bu mücadelemizi de başarıyla vermiş bir ülkeyiz. Burada da bizler yine terörle mücadelemizi sürdürdüğümüz, sürdüreceğimiz gibi benim halkım da bu konudaki sabrını şu anda aynen göstermiştir, gösteriyor. Ölen 6 vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyoruz ve yaralı vatandaşlarıma da Allah’tan acil şifalar temenni ediyorum. Bir Endonezyalı olarak sizlerin de gösterdiği bu hassasiyete teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na ‘temiz para’ yanıtı

“BAŞTA AMERİKA OLMAK ÜZERE BU FÜZENİN RUS YAPIMI OLMADIĞINI SÖYLEMİŞ OLMASI HERHALDE BİR YOL AÇIYOR”

Polonya’ya düşen füzenin Rus yapımı olduğuna dair iddialara ilişkin sorulan başka bir soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Az önce de ifade ettiğim gibi bu sabah Olaf Scholz’la da yaptığım görüşmede 6 NATO ülkesi olarak birbirleriyle irtibat kurduklarını söylediler ve bu irtibatlar neticesinde de burada başta Amerika olmak üzere yani bunun, bu füzenin Rus yapımı olmadığını söylemiş olması herhalde bir yol açıyor. Temennim odur ki burada ısrarla bir Rus yapımıdır diye bunun üzerine gitmek bu işi tahrik eder diye düşünüyorum ve bir an önce tabii biz Rusya’yla Ukrayna’yı aynı masa etrafında toparlamanın gayreti içerisindeyiz. Bu gayretin içerisindeyken burada tahrik
metodunu kullanmak doğru olmasa gerek. Bunun için de az önce de ifade ettiğim gibi barışın yolu diyalogdan geçer. Biz diyaloğu oluşturmak suretiyle dünyada barışı tesis edelim istiyoruz ve bunun gayretiyle de döner dönmez Sayın Putin’le de yine telefon diplomasimizi geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

“BU SAVAŞIN ÜÇÜNCÜ ORTAĞINI BULMAYA, ONU ÇIKARMAYA GEREK YOK”

Erdoğan, “Sayın Putin’le yaptığımız görüşmelerimiz şu ana kadar iki ülke arasında insani, vicdani, bütün bu hassasiyetlere dikkat ederek görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Rusya-Türkiye arasındaki ilişkilerin bir defa gerek siyasi, gerek ekonomik, gerek savunma sanayine yönelik zaten güçlü bir altyapısı var. Bu güçlü altyapıyı bugüne kadar devam ettirdiğimiz gibi yine devam ettireceğiz. İki komşu ülkeyiz ve bu komşuluk hukukunu da koruyarak sürecimizi devam ettiriyoruz. Az önce de ifade ettiğim gibi barışın yolu diyalogdan geçer ve biz bir taraftan Rusya’yla Ukrayna’yı aynı masa etrafında toplamaya, oraya gelmelerini sağlamaya gayret ederken burada bu savaşın üçüncü ortağını bulmaya, onu çıkarmaya gerek yok. Kaldı ki İstanbul mutabakatı diye bir adım var. Aynı şekilde Antalya’da her iki ülkenin Dışişleri Bakanlarını bir araya getirmek suretiyle biz barışa yönelik orada da bir adım attık. Bundan sonra da bu süreci aynı anlayışla devam ettireceğiz. Savaştan hiçbir şey elde edilmez. Ne varsa barışta var” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan başsağlığı dileklerine şükran mesajı

“HER ZAMAN SÖYLEDİĞİM ‘BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ'”

Yunanistan yönetiminin Doğu Akdeniz’deki adalar konusunda tansiyonu yükselten açıklamalarına yönelik bir gazetecinin sorduğu soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Yunanistan’ın bu tür yaklaşımları, duruşu vesaire benim her zaman söylediğim ‘bir gece ansızın gelebiliriz.’ Bilmiyorum anlayacak mısın? Kelam- kibarını asla geriye götürmez. O benim için bir kelam-ı kibardır. Dolayısıyla bir gece ansızın yine gidebiliriz. Onun için, Yunanistan’da 2-3 isim var ki rahat durmuyor. Bunlar devamlı bu tür açıklamaları, bu tür konuşmaları yapıyorlar. Hadlerini bilmiyorlar. Biz bu noktada diyoruz ki komşu, bak komşuluk hukukunu bil, bizimle fazla dalaşma” dedi.

“İSTEDİĞİN KADAR O ADALARI DOLDUR, BUNLARIN HİÇBİRİ SANA FAYDA SAĞLAMAYACAK”

Erdoğan, “Türkiye nerede? Sen nerede? Buna dikkat et. İstediğin kadar o adaları doldur, bunların hiçbiri sana bir fayda sağlamayacaktır. Burada Türkiye var. Onun için de yerini yurdunu iyi bileceksin. E bunu zaten geçmişini şöyle bir okursa, tarihi filan da bir incelerse iyi orada görecektir. Gelen uçaklar, silahlar, şunlar, bunlar kar etmez. Bu iş kürek işi değil, yürek işidir yürek. Tamam” diye konuştu.

Erdoğan, Polonya’ya düşen füzeyle ilgili başka bir gazetecinin sorduğu soruya ilişkin, “Tabii bu konularda ben bir teknisyen değilim. Sadece bu sabah Olaf Scholz’la yaptığımız görüşmede onlara aktarılan bilginin bu olmasını ben de sizlerle paylaştım. Bir teknik hata olmuş olabilir gibi bir yaklaşımın olduğunu bize söylediler. Gelişmeler herhalde şöyle birkaç gün içerisinde çıkar. Oradaki füzelerin incelenmesi bu neticeyi verir. Ama bu füzenin bir Rus malı olmadığını açıkladılar ve buna göre de tabii bunun üzerinden hareket etmekte fayda var” dedi.

TAHIL ANLAŞMASI

İstanbul’da imzalanan tahıl anlaşmasına ve 19 Kasım’da süresi sonra erecek anlaşmanın uzatılmasına yönelik bir gazetecinin sorduğu soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Şimdi tabii burada özellikle tahılın gönderilmesiyle ilgili rakamı söyledim. Yani bu artık 10 milyon tonun üzerine çıktı. Tabii burada gübre önemli. Amonyak önemli. Bunlarla ilgili çalışmalar da sürüyor ve döner dönmez yine Sayın Putin’le bu görüşmeleri yaparak gübre ve amonyak nakliyatını da ele alacağız, görüşeceğiz ve süreyi de şöyle en azından 1 yıla çıkarmanın gayreti içerisinde olacağız. İstanbul Sözleşmesi’nin de gereği zaten bu, bunu sağlayacağız. Buna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÖNEMSİZ OLAN İŞLERE DE GİTMEMİZE GEREK YOK”

Erdoğan, Polonya topraklarına düşen füzeyle ilgili NATO üyesi 6 ülkenin temas kurmasına yönelik bir gazetecinin sorduğu soruyu ise, “Konstantin, 6 ülke bir araya gelmiş. E diğer 20 ülkeyi niye sormuyorsun? Demek ki bizi arama imkanları bu esnada olmamış olabilir. Yani o çok da önemli değil. Konuşulan şey de bu füzenin markası nedir, ne değildir? Bu onu da zaten Sayın Biden, bu bir Rus yapımı değil demek suretiyle cevabı vermiş. Çok da önemli değil. Bizi önemli işlere davet ediyorlar. Önemsiz olan işlere de gitmemize gerek yok” şeklinde yanıt verdi.

PaYLaŞşşş