Cumhurbaşkanı Erdoğan facia bölgesinde! ‘Madendeki son işçimize de ulaştık’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yürütülen çalışmaları incelemek üzere patlama meydana gelen Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden ocağına geldi.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle; Maden ocağında dün akşam saatlerinde meydana gelen grizu patlama sebebiyle milletçe üzgünüz. Patlamada hayatını kaybeden işçilerimize Allah’tan rahmet ailelerimize ve milletimize baş sağlığı diliyorum. Yaralı olan işçilerimizie acil şifalar diliyorum.

Devletimiz madenimiz -300 ve -350 kodlarında yaşanan patlamanın hemen ardından tüm imkanları seferber ederek çalışmalara başlamıştır. Bir yandan arama faaliyetleri yürütürken bir yandan da yarlaılarımız çeşitli illerimizdeki sağlık kuruluşlarımıza nakledilmiştir. Tüm kurumlarımız bir an çnce işçilerimize ulaşmak için adeta zamanla yarışmışlardır.

CAN KAYBI 41 OLDU

Elbette bu patlamanın nasıl yaşandığı varsa sorumluların kimler olduğu yürütülecek adli ve idari soruşturmayla ortaya çıkacaktır. Bu soruşturmalara çok yönlü olarak zaten başlanmıştır. Şuanki önceliğimiz işçilerimize ulaşmaktı. En son 41. işçimize ulaşmaktı. Can kaybı sayısı böylece 41 olmuş oldu. Şehitlerin emanetine sahip çıkmak boynumuzun borcu.

Bu alandaki sendika kolunda faaliyet gösteren arkadaşlarımız son 1 ay içinde ocağa indiler, yerinde tetkiklerini yaptılar. Bizim ocaklarımızın içinde Amasra Kömür İşletmeleri bizim en ileri imkanlara sahip ocak olmasına rağmen, birileri dalga geçebilir ama biz kader planına inanmış insanlarız. Bunlar her zaman olacaktır, bunu da bilmemiz lazım.

Bir karar daha aldık. O da 500+500 olmak üzere devlet ve ilgili bakanlığımız bunun yanında sendika 200, Çalışma Bakanlığımız 100, Aile Bakanlığımız da 50 bin olmak üzere ailelere bu desteği vermiş olacağız. Ayrıca devlet olarak yapmamız gereken desteği de Kabine toplantısında belirleyerek onun da adımını atacağız.

Can kaybı arttı, çok sayıda yaralı var

2 dakikayla kurtulan maden işçisi anlattı

“AİLELERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından da yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti;

“Bartın’ımızda meydana gelen maden kazası sonrası derhâl başlatılan çalışmalar birçok kuruluşumuzun ve sahadaki bakanlarımızın katılımıyla, aralıksız şekilde sürmektedir. Kaybettiğimiz madenci kardeşlerimizin aileleri, evlatları emanetlerimizdir. Can kayıplarını telafi edemesek de, vefat eden kardeşlerimizi geri getiremesek de en küçük mağduriyete dahi izin vermeyecek, ailelerimize sahip çıkacağız.

Adli makamlarımız canımızı, ciğerimizi yakan bu elim hadiseyi tüm boyutlarıyla soruşturacak, en ufak bir ihmali dahi karşılıksız bırakmayacaktır. Ben de birazdan Bartın’a doğru yola çıkacak ve tüm çalışmalara yerinde vaziyet edeceğim. Bir kez daha hayatını kaybeden maden işçisi kardeşlerime Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Bartın’ın yanı sıra bazıları İstanbul’a ulaştırılan yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Ülkemizin, milletimizin başı sağ olsun.

Madencilerden geriye yürek sızlatan fotoğrafları kaldı
Maden işçisi faciadan iki dakikayla kurtuldu

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir