Çin’den kritik ziyaret! Göreve geldikten sonra ilk durağı oldu

Çin Başbakanı Li Qiang, geçtiğimiz mart ayında başbakanlık görevine geldikten sonraki ilk yurt dışı ziyaretini Almanya’ya düzenledi. Qiang, başkent Berlin’de Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile bir araya geldi. Görüşmede, Ukrayna krizi başta olmak üzere uluslararası ve bölgesel meseleler üzerinde de görüş alışverişinde bulunulduğu aktarıldı.
Başbakan Li görüşmede, Çin’in Almanya ile ilişkilerine büyük önem verdiğine işaret ederek, “Almanya’ya ziyaretim ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile birlikte 7’nci Çin-Almanya Hükümetler Arası İstişare’ye eş başkanlık edecek olmam, güveni artırmayı ve şüpheleri silmeyi, ikili işbirliği için yeni fırsatlar keşfetmeyi, Çin-Almanya kapsamlı stratejik ortaklığının içeriğini zenginleştirmeyi, iki ülkenin kalkınmasına ve küresel ekonominin toparlanmasına katkı sağlamayı amaçlıyor” dedi.

Çin ile Almanya arasında kökten bir ihtilaf bulunmadığına dikkat çeken Li, ikili işbirliğinin geleceğine tam güven beslediklerini dile getirdi. Çin’in kalkınmasının dünyaya olumlu bir katkı ve tüm ülkeler için önemli bir fırsat anlamına geldiğini söyleyen Li, Almanya ile birlikte barış, kalkınma ve işbirliğini korumak için çalışmaya hazır olduklarını kaydetti.
Cumhurbaşkanı Steinmeier ise görüşmede, Almanya’nın Çin ile birlikte serbest ticaretin korunması ve iklim değişikliği gibi meydan okumalara yanıt verilmesi konularında çalışmayı arzuladığını ifade etti. Steinmeier, Almanya’nın Çin ile iletişimi güçlendirerek dünyanın barış ve kalkınmasına katkı yapmayı istediğini dile getirdi.

Pekin’de kritik zirve! ABD’den açıklama geldi

Li, Almanya’nın ardından Fransa’yı ziyaret edecek

Başbakanı Li, Almanya’nın ardından Fransa’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirecek ve başkent Paris’te düzenlenecek Yeni Küresel Finans Paktı Zirvesi’ne de katılacak.

Çin Devlet Başkanı Xi, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü

Almanya Başbakanı Scholz ile Çin Başbakanı Li bir araya geldi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Çin Başbakanı Li Qiang, Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya geldi.

Geçtiğimiz mart ayında göreve gelmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini düzenleyen Çin Başbakanı Li Qang, temaslarına devam ediyor. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile bir araya gelen Çin Başbakanı Li, daha sonra Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüştü.

Başbakan Li, Başbakan Scholz ile birlikte 7’nci Çin-Almanya Hükümetler Arası İstişare’ye eş başkanlık edecek.

Li, ziyareti kapsamında ayrıca Çin-Almanya Ekonomik ve Teknik İşbirliği Forumu’na ve iki ülkeden girişimcilerin yer alacağı yuvarlak masa toplantısına katılacak ve Alman sanayi ve iş çevrelerinden temsilcilerle görüşecek.

PaYLaŞşşş