Çavuşoğlu: ABD’ye somut cevap vereceğiz, madem tırmanma istiyorsunuz!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a yeni mesajlar verdi.Washington’ın Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunu kaldırma kararını değerlendiren Çavuşoğlu, “ABD’nin bu kararına somut adımla cevap vereceğiz. Madem tırmanma istiyorsunuz Ada’da, biz de gereğini yapacağız” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Perşembe günü yaptığı açıklamada da ABD’ye tepki göstermişti. Dışişleri Bakanı, “Kıbrıs Türkünü korumak için oraya daha fazla güç göndereceğiz ve silah olarak da ne ihtiyacı varsa onları da karşılayacağız” deyip eklemişti:

Alıntı Metni

Washington’dan gelen ‘Rumlar kara para aklama konusunda iş birliği yaptı, ödüllendirmek için silah ambargosu kaldırıldı’ savunması için mevkidaşı Antony Blinken’a verdiği yanıtı aktarmıştı.

Çavuşoğlu, mevkidaşına “Silahınız dışında başka verecek bir şeyiniz yok mu? Para verin. Severler. İhtiyaçları da vardır. Niye silah veriyorsunuz? Bu silahı kime karşılık veriyorsunuz?” diye sorduğunu belirtmişti.

Washington, 30 yılı aşkın süredir uygulanan silah ambargosunu askıya almıştı.

Diğer yandan, Yunanistan’ın Türkiye’nin burnunun dibindeki Midilli ve Samos adalarına silah taşırken suçüstü yakalanması, Ankara-Atina hattında iplerin iyice gerilmesine yol açtı. Yunan savaş gemileri, söz konusu adalara ABD zırhlı araçlarını taşırken Türk insansız hava araçları tarafından görüntülendi.

Türkiye, Lozan ve Paris antlaşmaları gereğince Yunanistan’ın Ege Denizi’nin doğusundaki adaları silahlandıramayacağını belirtiyor. Ankara, konuya ilişkin Birleşmiş Milletler’e bir mektup gönderdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta içi gerçekleşen CNN Türk ve Kanal D ortak yayınında “ABD’nin Sisam’a, Midilli’ye bu kadar araç göndermesi kabul edilebilir değil” ifadesini kullanmıştı.

“Amerikan zırhlıları bizi tehdit etmek için kullanılıyor. ABD’ye diyoruz, Türkiye gibi bir müttefik bulamazsın” diyen Erdoğan, şöyle devam etmişti:

Alıntı Metni
Miçotakis çizgiyi aştı!
Washington’dan Atina’yı savunan açıklamalar
‘Erdoğan silahını alıyor!’

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir