British American Tobacco, Kuzey Kore’ye sigara sattığı için ceza ödeyecek

BAT’ın Kuzey Kore’de 2007-2017 yılları arasındaki faaliyetlerinden kaynaklanan bu ceza miktarı, şirketin ABD Adalet ve Hazine bakanlıklarıyla yaptığı görüşmelerde belirlendi.

BAT CEO’su Jack Bowles, “yanlış davranışları için çok üzgün olduklarını” söyledi. ABD, nükleer ve balistik füze programı nedeniyle Kuzey Kore’ye ağır yaptırımlar uyguluyor. Dünyanın en büyük çok uluslu tütün şirketlerinden biri olan ve İngiltere’nin en büyük 10 şirketi arasında yer alan BAT, aralarında Dunhill, Pall Mall ve Lucky Strike’ın da bulunduğu pek çok markanın sahibi.

Şirketin bir iştiraki yaptırımları deldiklerini kabul etmişti. BAT, ABD mali kurumlarını yanılttığını da kabul etti.

AĞIR BİR TİRKAYİ

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un ağır bir sigara tiryakisi olduğu biliniyor. Geçen yıl ABD, Kuzey Kore’ye tütün ihracatının yasaklanması için BM Güvenlik Konseyi’ne bir karar tasarısı sunmuştu. Rusya ve Çin kararı veto etmişti.

ABD Adalet Bakan Yardımcısı Matthew Olsen, BAT’la uzun bir süredir yürütülen soruşturma sonunda anlaşmaya vardıklarını ve bunun bakanlık tarihinde Kuzey Kore yaptırımları için tek seferde verilen en büyük ceza olduğunu söyledi.

428 MİLYON DOLAR DETAYI

Olsen, BAT’ın yaptırımların etrafından dolanarak iştirakleri aracılığıyla Kuzey Kore’ye türün ürünleri sattığını belirtti ve “2007-2017 yılları arasında üçüncü şahıs şirketleri Kuzey Kore’ye tütün satışlarından yaklaşık 428 milyon dolar gelir elde etti” dedi.

Kuzey Kore’ye bu satışlarda aracılık eden Kuzey Koreli ve Çinli bazı kişiler hakkında dava açıldı. Bu kişilerin yakalanmasını sağlayacak kişilere para ödülleri verileceği açıklandı.

PaYLaŞşşş